171111 duda- Ogień, który w waszym mieście zbiera wspólnotę, niech będzie symbolem gorących serc mieszkańców Stalowej Woli - mówił prezydent Andrzej Duda podczas wieczornych obchodów Dnia Niepodległości w Stalowej Woli. W uroczystościach na placu Józefa Piłsudskiego uczestniczyło tysiące mieszkańców miasta, wśród nich obecny był marszałek Władysław Ortyl.

Prezydent przyjechał do Stalowej Woli na zaproszenie włodarza hutniczego grodu Lucjusza Nadbereżnego oraz przewodniczącego rady miejskiej Stanisława Sobieraja.

Andrzej Duda rozpoczął wizytę od spotkania z marszałkiem Władysławem Ortylem, prezydentem miasta Lucjuszem Nadbereżnym, wojewodą Ewą Leniart, senator Janiną Sagatoską oraz posłem Rafałem Weberem. Przedmiotem rozmów głowy państwa z samorządowcami była m.in. 100. rocznica odzyskania niepodległości. Prezydent zwrócił uwagę na rolę samorządów w organizacji tych uroczystości.

Częścią planu prezydenta Dudy jest odwołanie do lokalnego charakteru świętowania, o czym mówił już podczas inauguracyjnego posiedzenia Komitetu Narodowych Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

Marszałek Ortyl po spotkaniu z prezydentem, nawiązując do jego słów, mówił o konieczności edukacji historycznej. Ta według marszałka jest szczególnie ważna właśnie na Podkarpaciu, które swoją gospodarkę opiera o architekturę COP-u  – stworzonego w kilka lat po odzyskaniu niepodległości.

- Podkarpackie znajduje się dziś w historycznym momencie. Rozwijamy się w dotychczas niespotykanej skali. Jestem przekonany, że chcąc utrzymać ten trend musimy obejrzeć się za siebie, docenić spuściznę wielkich twórców COP-u, który okazał się kołem zamachowym - może nie w formie jaką sobie przed 80 laty wyobrażano, ale dziś silnie zakorzenionym w przemyśle i gospodarczej mentalności ludzi. Dlatego tak ważne jest powiązanie tych historycznych momentów. Dni gdy odradzała się polska państwowość korespondują wyraźnie ze stanem obecnym – wielkich przemian na Podkarpaciu – mówił Władysław Ortyl.

Kulminacją stalowowolskich obchodów było wystąpienie Prezydenta Andrzeja Dudy, które zostało poprzedzone odegraniem Mazurka Dąbrowskiego i wciągnięciem na maszt flagi narodowej.

Pierwszy ze sceny przed Miejskim Domem Kultury głos zabrał prezydent miasta.

 - Witamy prezydenta w mieście, które jak żadne inne w swojej nazwie oddaje ducha narodowego naszej ojczyzny. Witamy w Stalowej Woli! Bo to stalowa wola narodu polskiego. Ta siła, ta moc, te marzenia, które tutaj się zrodziły. Zrodziły się właśnie z miłości do ojczyzny. Z fundamentu innego niż beton i stal. Fundamentem tego miasta jest miłość do ojczyzny - przemawiał Lucjusz Nadbereżny.

Andrzej Duda zwracając się do kilkutysięcznego tłumu, powiedział.

- Ten ogień, który w waszym mieście zbiera wspólnotę, niech będzie symbolem gorących serc mieszkańców Stalowej Woli, obywateli Rzeczypospolitej. Cieszę się, że tu właśnie od pięciu lat 11 listopada śpiewać patriotyczne pieśni, że jesteście razem, że pamiętacie o tym wszystkim co jest naszą wielką tradycją. O tym wszystkim co my Polacy niesiemy w swoich sercach, o tym wszystkim co powoduje, że jesteśmy narodem, który odnajduje się w najtrudniejszych sytuacjach. Narodem, który zawsze potrafi się podnieść. Narodem, który nigdy nie da się zniewolić - mówił prezydent.

 Tuż po zakończeniu przemówienia w asyście gospodarza miasta oraz harcerzy, prezydent rozpalił „Ognisko Patriotyzmu”.

Marszałek wręczył prezydentowi odznakę przygotowaną przez mielecki komitet obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości,  którego jest przewodniczącym. Jej projekt był wzorowany na słynnym parasolu. Jest podobna do tej,  nadawanej przez Józefa Piłsudskiego oficerom, członkom Szkoły Oficerskiej działającej przy Związku Walki Czynnej. Prezentami obdarowali prezydenta także stalowowolscy samorządowcy. Prezydent wpisał się również do pamiątkowej księgi, którą dostarczyli przedstawiciele ZPiT Lasowiacy. 

Na uczestników stalowowolskich obchodów odzyskania Niepodległości czekało wiele dodatkowych atrakcji. Wystawę produkowanego przez siebie sprzętu zorganizowała Huta Stalowa Wola. Nie zabrakło występów orkiestr dętych, chórów, grup rekonstrukcyjnych oraz zespołów artystycznych. Tradycyjnie wszyscy zgromadzeni otrzymali pamiątkowe śpiewniki, a także flagi i kotyliony.

Organizatorem V Ogniska Patriotyzmu był Lucjusz Nadbereżny - Prezydent Miasta Stalowej Woli wraz z Stanisławem Sobierajem Przewodniczącym Rady Miejskiej w Stalowej Woli, a także Ruch Społeczny Kocham Stalową Wolę, Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli, Miejska Biblioteka Publiczna im. M. Wańkowicza w Stalowej Woli, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli oraz Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej.

Michał Mielniczuk

BP UMWP