logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

Ochrona danych osobowych
 

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 19 01

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Kultura w regionie

wrota-kult

171111 rzeszowMieszkańcy Rzeszowa uczcili 99. rocznicę odzyskania niepodległości. Tradycyjnie obchody odbyły się na Placu Farnym przed pomnikiem płk. Leopolda Lisa-Kuli. Samorząd województwa reprezentował marszałek Władysław Ortyl oraz przewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś.

Uroczystości poprzedziła msza św. w Kościele Farnym, po której wszyscy uczestnicy przeszli pod pomnik. Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się od złożenia meldunku Dowódcy Garnizonu Rzeszów, a następnie odegrano hymn i wciągnięto na masz flagę państwową.

Przemawiając do uczestników uroczystości marszałek Władysław Ortyl przypomniał trudną historię naszej państwowości, która 99 lat temu odrodziła się po 123 latach zaborów.

- Polacy na nowo mogą cieszyć się świętem 11 listopada, a tym samym odnosić się do pięknej i bogatej historii naszego kraju – mówił marszałek dodając - Współczesne pokolenia Polaków mają komfort dorastania, kształcenia się i spełniania swoich marzeń w wolnej, niepodległej Polsce.

Marszałek przypomniał również o tym, że za rok przypada jubileuszowa, setna rocznica odzyskania niepodległości, zachęcając do udziału w obchodach.

- Bardzo się cieszę, że w naszym województwie powstał Komitet Organizacyjny Obchodów, że takie komitety powstają w powiatach. To odpowiedź na nasz wspólny sierpniowy apel z panią wojewodą. Zachęcamy wszystkich do włączenia się w te uroczystości. 11 listopada 2018 roku to powinien być dzień jedności Polaków pod biało-czerwonym sztandarem – dodał marszałek.

Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart zachęcała do wspólnego, radosnego świętowania i budowania społecznej jedności.

Na zakończenie odczytano Apel Pamięci, po którym wystrzelono salwę honorową. Po złożeniu wieńców i wiązanek odbyła się uroczysta defilada żołnierzy, służb mundurowych oraz harcerzy i młodzieży ze Strzelca.

Niepodległościowe uroczystości odbywają się w całym regionie. W Stalowej Woli weźmie w nich udział Prezydent RP Andrzej Duda, który zapali Ognisko Patriotyzmu.

Fot/tekst Monika Konopka
Biuro prasowe UMWP

 

Statystyka

Odwiedza nas 866 gości oraz 0 użytkowników.