170925 przysiegaWojska Obrony Terytorialnej rosną w siłę. W ostatni weekend w Nisku, Przemyślu i Sanoku, przysięgę złożyło 450 „Terytorialsów”. W szeregach 3. Podkarpackiej Brygady WOT służy już niemal 2500 żołnierzy. Ślubowanie na sanockim rynku oznacza powrót formacji wojskowych do miasta, po 18-letniej przerwie.

Podczas uroczystości w Sanoku, samorząd województwa reprezentował marszałek Władysław Ortyl. Gośćmi wydarzenia byli także: wojewoda Ewa Leniart, burmistrz miasta Tadeusz Pióro, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych oraz mieszkańcy miasta.  W Przemyślu obecny był członek zarządu województwa Stanisław Kruczek oraz wicewojewoda Piotr Pilch.

Antoni Macierewicz – szef resortu Obrony Narodowej skierował do żołnierzy list, który w Przemyślu odczytał wiceminister Michał Dworczyk.

Przez wieki Polacy byli dumni ze swojego wojska, dzisiaj armia jest znowu naszą nadzieją. Budujemy skuteczny system bezpieczeństwa, którego niezwykle istotną częścią są Wojska Obrony Terytorialnej. Nowoczesna doskonale wyposażona i wyszkolona narodowa siła obronna. Gotowa do szybkiej i skutecznej reakcji na zagrożenia. Godna niepodległościowych tradycji, które ma honor dziedziczyć i obowiązek wzmacniać – pisał między innymi szef MON.

W liście do nowych żołnierzy WOT, marszałek odwołał się do postawy płk Łukasza Cieplińskiego.

- Wasz patron płk Łukasz Ciepliński – Żołnierz Niezłomny, bohater i patriota - to postać godna naśladowania, na którego działalności patriotycznej z powodzeniem możecie się wzorować. Wierzę, że jego ideały staną się dla Was, stojących współcześnie na straży wolności Polski, wyznacznikiem podejmowanych działań – napisał marszałek.

Dziewięć miesięcy po powołaniu piątego rodzaju sił zbrojnych w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej pełni służbę już ponad 5 tysięcy żołnierzy, w tym ponad 4 tys. żołnierzy terytorialnej służby wojskowej i ponad tysiąc żołnierzy zawodowych. Żołnierze, którzy w ten weekend złożyli przysięgi wojskowe wstąpili do służby 9 września br. kiedy to w siedmiu lokalizacjach na tzw. ścianie wschodniej rozpoczęła się kolejna tura 16-dniowych szkoleń podstawowych do Wojsk Obrony Terytorialnej​.

 

Michał Mielniczuk
Biur Prasowe UMWP
fot.Podkarpacki Urząd Wojewódzki
fot. Jakub Czarnota/Kancelaria Zarządu