„Obdarz Panie nasze czasy pokojem” - to hasło przyświeca  zjazdowi chórów z całej Polski zrzeszonych w Federacja Pueri Cantores.  Jednym z ważniejszych punktów Kongresu będzie śpiewana modlitwa o pokój.

To wydarzenie ze względu na sytuację na Ukrainie będzie miało szczególny charakter, dlatego w Kongresie gościnnie uczestniczą chóry z  Węgier, Litwy, Łotwy i oczywiście Ukrainy. Najbliższe dni będą też pięknym festiwalem artystycznym z udziałem ponad tysiąca chórzystów, a także kolejną okazją do promocji Podkarpacia w Polsce oraz Europie.

Dla miłośników muzyki organizatorzy przygotowali „Noc Chórów” czyli koncerty przy Fontannie Multimedialnej oraz wybranych kościołach na terenie Rzeszowa i okolic. W związku z przypadającym w tym roku 25-leciem Federacji Pueri Cantores w Katedrze p. w. Najświętszego Serca Pana Jezusa odbędzie się Koncert Galowy. Przedsmak tego, co nas czeka można było poczuć, a właściwie usłyszeć wczoraj na rzeszowskim Rynku, to właśnie tutaj miała miejsce uroczysta inauguracja Kongresu.

Przybyłych gości przywitali duchowni, parlamentarzyści oraz samorządowcy z Podkarpacia. Biskup Jan Wątroba podziękował śpiewakom za to, że nie zakopali w ziemi talentu. Tylko zgodnie z Ewangelią pomnażają go ciężką pracą oraz przy pomocy nauczycieli i opakunków, a także dzielą się nim poprzez publiczne występy.

Poseł Wojciech Buczak przypomniał o idei zorganizowania Kongresu na Podkarpaciu.

Kiedy dwa lata temu nieśmiało zasugerowałem by kolejny Kongres odbył się w Rzeszowie, wydawało się, że jest to pomysł, bardzo trudny, niemal niemożliwy do realizacji. Dziś widzimy, że jednak udało się – mówił parlamentarzysta.

Poseł Buczak wyraził przekonanie, że uczestnicy Kongresu wyjadą z Podkarpacia z dobrymi wspomnieniami, bo jest to region znany z gościnności i dobrych ludzi.

Marszałek Władysław Ortyl w imieniu samorządu województwa podkarpackiego podziękował chórzystom za obecność.

Jest nam miło, że przez kilka dni będziemy mogli raczyć się Państwa śpiewem i wyrażaną w ten sposób modlitwą.

Marszałek Ortyl pogratulował osobom, które przyczyniły się do organizacji tego wydarzenia.

Tak liczna obecność chórów to dla nas okazja, by pokazać Państwu dziedzictwo kulturowe Podkarpacia, nasze przywiązanie do wartości, piękne zabytki. Życzę Wam udanego pobytu w naszym regionie, mam nadzieję, że kiedyś tu wrócicie.

Uczestnicy Kongresu to członkowie Polskiej Federacja Pueri Cantores założonej w Krakowie. Federacja zrzesza obecnie 37 zespołów i jest częścią międzynarodowej Federacji o takiej samej nazwie. Pueri Cantores funkcjonuje w ramach struktur Kościoła Katolickiego i podlega Papieskiej Radzie ds. Świeckich. W Polsce oraz na świecie Federację tworzą chóry dziecięce, a także dziewczęce i młodzieżowe. Ich głównym zadaniem jest śpiewanie w liturgii, a chrześcijański system wartości stanowi podstawę ich życia i postępowania

Jakub Czarnota
Kancelaria Zarządu