170720 polonia

W przeddzień uroczystego rozpoczęcia  XVII Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych, z przedstawicielami Polonii spotkali się reprezentanci władz samorządu Podkarpacia. Gości witali członkowie zarządu: Maria Kurowska i Stanisław Kruczek oraz przewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś.

Spotkanie, które przyjęło charakter nieoficjalnego powitania, odbyło się w zlokalizowanej przy Wojewódzkim Domu Kultury restauracji Bohema. Wydany przez marszałka województwa obiad zgromadził ponad stu polonijnych artystów z kilkunastu krajów.

Rodzinną atmosferę spotkania podkreślała wicemarszałek Maria Kurowska.

- Bardzo cieszę się, że możemy się dziś spotkać jak wielka polska rodzina. Możemy spotkać się w prawdziwie wolnej ojczyźnie, o jakiej wielu z was marzyło, gdy często zmuszeni – opuszczaliście Polskę. Dziś mogę was powitać w pięknym, dynamicznie rozwijającym się Rzeszowie - stolicy województwa podkarpackiego, które niemal z dnia na dzień zmienia swoje oblicze – mówiła Maria Kurowska.

- Powiem krótko: Witajcie w domu! – zwrócił się do polonijnych artystów Jerzy Cypryś – Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Rozpoczął tym samym serię indywidualnych powitań i wręczenia upominków.

Głos zabrał także dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej – ks. Stanisław Słowik.

- Cieszę się, że przez następne dni będziemy mogli spotkać się jako grupa osób do tańca i do różańca – zapraszając jednocześnie na niedzielną mszę w imieniu biskupa Jana Wątroby.

Przez kilka dni przedstawiciele polonii wezmą udział w widowiskowych występach i koncertach. Festiwal rozpocznie się barwnym korowodem, który przejdzie ulicami Rzeszowa i zakończy się na rynku, gdzie nastąpi uroczyste otwarcie. Tam Polonusi dadzą koncert powitalny przed podkarpacką publicznością. Przez kilka dni zagraniczni goście będą brali udział w licznych próbach, które mają ich przygotować do Koncertu: „Folklor Narodów Świata” i Koncertu Galowego „Karczma na Podzamczu”. W międzyczasie będą miały miejsce występy w innych podkarpackich miastach: między innymi w: Krośnie, Stalowej Woli, Tryńczy, Żołyni, Nowej Dębie, Rymanowie Zdroju, Dębicy, Czudcu, Strzyżowie, Błażowej, Wielopolu Skrzyńskim, Leżajsku, Sędziszowie Małopolskim, czy Raniżowie.

Goście z zagranicy w trakcie swojego pobytu będą mieli możliwość odwiedzenia ciekawych miejsc w naszym regionie i zobaczenia wielu zabytków kultury, m.in.: Muzeum-Zamek w Łańcucie, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, Arboretum i Zakład Fizjografii w Bolestraszycach, a także Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów podczas II wojny światowej w Markowej.

Festiwalowi będzie towarzyszył Jarmark Podkarpacki na rzeszowskim rynku, na którym będą się wystawiać rękodzielnicy z całego regionu.

Do Rzeszowa przyjedzie w sumie 37 zespołów, reprezentujących 14 krajów z Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Australii, Azji i Europy. W sumie przyjedzie ponad 1100 osób. Po raz pierwszy przyjadą zespoły: Kukułeczka z Dianella (Australia), Polsko-Kanadyjski Uniwersytet Folkloru z Toronto, Perla z Niemenczyna (Litwa), Lasowiacy z Winterthur (Szwajcaria), Ojczyzna z Baltimore (USA) i Rodacy z Hamtramck (USA).

Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych odbywa się na Podkarpaciu co trzy lata. Biorą w nim udział setki naszych rodaków z wielu stron świata. Festiwal jest szczególnym pomostem łączącym mieszkańców Podkarpacia z Polakami na stałe mieszkającymi w innych państwach, którzy z radością przyjeżdżają do naszego regionu, aby poznać kulturę i historię swoich przodków.

 

Michał Mielniczuk
Daniel Kozik
Biuro Prasowe UMWP
fot. M.Mielniczuk