logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

Ochrona danych osobowych
 

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 19 01

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Kultura w regionie

wrota-kult

170719 festiwalZakończyły się przygotowania do XVII Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. O tym jak ważne jest to przedsięwzięcie i jakie jest jego znaczenie dla Podkarpacia i samej polonii za granicą, można było dowiedzieć się podczas briefingu prasowego zorganizowanego w miasteczku studenckim Politechniki Rzeszowskiej, gdzie jest biuro organizacyjne festiwalu. Udział w briefingu wziął Bogdan Romaniuk, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego.

Wicemarszałek Romaniuk podkreślał, że festiwal jest ważny dla naszego regionu i ma duże znaczenie:

- Jesteśmy świadkami wielkiego święta kulturalnego, święta folkloru, które odbywa się pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Ponad 1100 osób przyjeżdża na Podkarpacie do Rzeszowa, żeby poprzez muzykę i taniec wyrazić swoją miłość, ale i tęsknotę do Ojczyzny swoich Ojców. Uczestnicy festiwalu uczą się Polski, uczą się kultury, poprzez swoją obecność w regionie, w różnych miejscowościach, gdzie będą występować – powiedział wicemarszałek.

Mariusz Grudzień, prezes rzeszowskiego oddziału „Wspólnota Polska” przekazał informację, że do Rzeszowa przyjechały już pierwsze zespoły polonijne:

- Dzisiaj mamy zlot gwiaździsty, myślę, że do późnych godzin wieczornych wszyscy uczestnicy festiwalu zdążą przyjechać. […] Ten festiwal jest porównywalny do tego sprzed trzech lat, bo jest tyle samo zespołów. Wprowadziliśmy jednak pewne nowinki, chcemy żeby zespoły jak najwięcej tańczyły, miały kontakt z publicznością oraz współpracowały i pokazywały się w różnych środowiskach – powiedział.

Marek Jastrzębski, dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie zdradził szczegóły niespodzianki przygotowywanej dla zagranicznych gości:

- Dla naszych gości zaplanowaliśmy niespodziankę, którą będzie spotkanie integracyjne, będzie zespół muzyczny, będzie smaczne podkarpackie jadło, myślę, że będzie to dla nich duża atrakcja – powiedział. Jednocześnie dodał, że Wojewódzki Dom Kultury organizuje Jarmark Podkarpacki na rzeszowskim rynku: - Będzie można zobaczyć tam wszystko to, co na Podkarpaciu mamy najpiękniejsze, a więc twórczość regionalną, różne produkty, szkło, rękodzieło, hafty, a więc to co związane z naszą tradycją kulturową i dziedzictwem – dodał M. jastrzębski.

Jeszcze dziś do Rzeszowa przyjadą uczestnicy festiwalu. W sumie to ponad 1100 osób z 14 krajów świata. Jutro z samego rana na hali widowiskowo-sportowej „Podpromie” czeka ich ciężka praca z choreografami. Oficjalne otwarcie festiwalu nastąpi jednak w piątek na rzeszowskim rynku, gdzie Polonusi przejdą w kolorowym korowodzie. Tam odbędzie się koncert powitalny. W weekend polonijne zespoły będą występować aż w 35 podkarpackich miastach, między innymi w: Krośnie, Stalowej Woli, Tryńczy, Żołyni, Nowej Dębie, Rymanowie Zdroju, Dębicy, Czudcu, Strzyżowie, Błażowej, Wielopolu Skrzyńskim, Leżajsku, Sędziszowie Małopolskim, czy Raniżowie. W kolejnych dniach będą miały miejsce dwa najważniejsze koncerty: „Folklor Narodów Świata” i Koncertu Galowego „Karczma na Podzamczu”.

Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych odbywa się na Podkarpaciu co trzy lata. Biorą w nim udział setki naszych rodaków z wielu stron świata. Festiwal jest szczególnym pomostem łączącym mieszkańców Podkarpacia z Polakami na stałe mieszkającymi w innych państwach, którzy z radością przyjeżdżają do naszego regionu, aby poznać kulturę i historię swoich przodków.

 

Tekst/foto:
D. Kozik
Biuro Prasowe UMWP

 

Statystyka

Odwiedza nas 731 gości oraz 0 użytkowników.