170612 koronacjaKoronacyjnej mszy świętej przewodniczył metropolita przemyski arcybiskup Adam Szal. Wraz z nim modlili się: abp senior Józef Michalik, abp senior obrządku greckokatolickiego Jan Martyniak, bp rzeszowski Jan Wątroba, bp senior diecezji rzeszowskiej Kazimierz Górny, przełożony generalny michalitów ks. Dariusz Wilk. Na uroczystość licznie przybyli pielgrzymi z całej Polski, a wśród nich reprezentująca samorząd województwa wicemarszałek Maria Kurowska.

Podczas homilii abp Józef Michalik przypomniał, że Matka Boża obiecuje swoim czcicielom obfite łaski. Na przykładzie dzieci z Fatimy, zauważył, że Maryja wybrała sobie „najbardziej nieproporcjonalne posłannictwo” i okazało się, że dzieci potrafią być heroiczne w wierze i uczynkach. Podkreślił, że Polacy muszą się nawracać i stawać się „narodem głębszej wiary, żywszej modlitwy i mocniejszego świadectwa w obronie wiary i obyczajów”.

- Wartość naszego narodu będzie, gdy do innych narodów poniesiemy nie zarozumiałość historii i zwycięstw, ale świadectwo naszej pracy, uczciwości, kultury, życzliwości i solidności - zaznaczył abp Michalik.

Po odczytaniu dekretu Kongregacji do Spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zezwalające na koronację, dokonano nałożenia koron na figurę i obraz Matki Bożej.

Figurę Matki Bożej Królowej Polski przywiózł do Miejsca Piastowego w 1896 roku ks. Bronisław Markiewicz. Od tej pory kult maryjny wśród okolicznych mieszkańców cały czas wzrastał. Nieprzerwanie od 1979 r., w pierwsze soboty miesiąca od maja do października, odbywają się tu nabożeństwa fatimskie, którym towarzyszy wspomniana figura, uznawana za cudowną.

Obraz Matki Bożej Pocieszenia z Komborni, przedstawiający Koronację Matki Najświętszej, namalowany na płótnie przed 1624 r., cieszy się niezwykłą czcią wiernych, czego materialnym dowodem było kilkakrotne ozdabianie go sukienkami i liczne wota.

Krystyna Kasprzyk
Kancelaria Zarządu