Samorząd Województwa Podkarpackiego

bip27 epuap27 rss27 mowiaca przegladarka ruch sluch

Kultura

XX rocznica pobytu św. Jana Pawła II w Krośnie

|

170611 krosnoW Krośnie trwają uroczystości z okazji 20. rocznicy pielgrzymi Ojca Świętego Jana Pawła II. Z tej okazji zaplanowano wiele wydarzeń, w tym konferencje, wystawę, koncerty, spotkania z osobami, które uczestniczyły w pielgrzymce. W sobotę, 10 czerwca w Sanktuarium św. Jana Pawła II odprawiona została uroczysta msza święta.

Mszę św. pod przewodnictwem arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego - Metropolity Lwowskiego, koncelebrowali także abp Adam Szal – Metropolita Przemyski, abp Józef Michalik – biskup senior Archidiecezji Przemyskiej oraz księża z całego województwa.

Samorząd województwa reprezentowali marszałek Władysław Ortyl i wicemarszałek Maria Kurowska.

W homilii abp Mieczysław Mokrzycki przypomniał na wstępie słowa, które 20 lat temu wypowiedział w Kroście Ojciec Święty Jan Paweł II. Mówił także o posłannictwie świętego Jana Pawła, który nigdy nie zszedł z obranej drogi.

On nie porzucił Boga dla świętego spokoju i wygodnego życia. On był głosem prawdy pośród świata siejącego kłamstwo. On był głosem sprawiedliwości sprzeciwiającym się wszelkiego rodzaju przejawom życia opierającym się na nieuczciwości i pogardzie – mówił o papieżu abp Mieczysław Mokrzycki.

Arcybiskup Mokrzycki apelował także do wiernych o jedność:

Niech Jezus będzie między nami, aby ustały wszelkie waśnie i spory – te w rodzinach, sąsiedztwie i w państwie – powiedział w Krośnie abp M. Mokrzycki.

W procesji z darami marszałek Władysław Ortyl oraz wicemarszałek Maria Kurowska przekazali ornat i kwiaty, jako dziękczynienie za wizytę Jana Pawła II w Krośnie.
Po mszy św. odbyło się sympozjum poświęcone osobie św. Jana Pawła II. Obchody zakończy niedzielny Koncert Papieski w wykonaniu zespołu „Razem za Jezusem”. Przez wszystkie dni obchodów można też oglądać wystawę dokumentującą wszystkie wizyty papieża na Podkarpaciu.


Monika Konopka
Biuro prasowe UMWP
Fot. Andrzej Józefczyk – Nowe Podkarpacie