Dwanaście pododdziałów Związku Strzeleckiego „Strzelec”, kombatanci Armii Krajowej, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, służby mundurowe, a także mieszkańcy Rzeszowa byli uczestnikami rocznicy śmierci Komendanta.

Uroczystości rozpoczęły się  15 maja br. przed południem przy tablicy upamiętniającej Marszałka. Kwiaty w imieniu władz wojewódzkich złożył Członek Zarządu Stanisław Kruczek. Dalsza część obchodów miała miejsce w kościele Świętego Krzyża, gdzie odprawiono mszę świętą w intencji śp. Józefa Piłsudskiego.

Po nabożeństwie ruszył uroczysty przemarsz w kierunku Placu Farnego na czele z Orkiestrą Wojskową. Pod pomnikiem płk. Leopolda Lisa Kuli okolicznościowe przemówienia wygłosili poseł Wojciech Buczak, wicewojewoda Piotr Pilch, zaś Stanisław Kruczek odczytał i przekazał na ręce organizatorów list od marszałka Władysława Ortyla.

W liście marszałek odniósł się do osoby Józefa Piłsudskiego. – Jest to postać, której Polacy wiele zawdzięczają. Jego patriotyzm i umiejętność perspektywicznego myślenia, a także upór i determinacja, z jaką podchodził do spraw narodowych, wywarły ogromny wpływ na przyszłość kształtującego się państwa polskiego – czytamy.

Władysław Ortyl podkreślił, że współcześnie cenimy dokonania Piłsudskiego dla Polski niepodległej, cenimy go, jako polityka, żołnierza, wodza, naczelnika państwa, a w końcu Ojca Narodu Polskiego. Jego życie z powodzeniem może być wzorem do naśladowania dla kolejnych pokoleń Polaków, którzy przez wiele kolejnych lat będą współtworzyć współczesne oblicze naszego kraju.

Ostatnim punktem obchodów był VII Turniej musztry poddziałów „Strzelca”, którego stawką był Puchar Marszałka Województwa Podkarpackiego, Puchar Dowódcy 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, a także Nagroda Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Rzeszowie.

W zawodach uczestniczyło dwanaście drużyn, w kategoriach gimnazja oraz szkoły średnie. W tej pierwszej najwyższe noty od jury otrzymał Pluton przy Gimnazjum Nr 4 w Bratkowicach, w drugiej najlepiej wypadł Pluton 2 przy Zespole Szkół Technicznych w Rzeszowie (młodzież z XIV LO).

Stanisław Kruczek na zakończenie Turnieju podziękował młodzieży za udział i ogromne zaangażowanie. – Serce rośnie, gdy widzi się tak wspaniałą młodzież jak Wy. Ciężko pracujecie, by móc dziś tak pięknie się prezentować. Wasza postawa, wasz patriotyzm zasługuje na słowa uznania. Podkarpacie może być z Was dumne – mówił członek zarządu wojewódzkiego.

Jakub Czarnota
Kancelaria Zarządu