Samorząd Województwa Podkarpackiego

bip27 epuap27 rss27 mowiaca przegladarka ruch sluch

Kultura

W Przemyślu i Krasiczynie uczczono pamięć kardynała Sapiehy

|
Sebastian Kieszkowski

„Przywrócić pamięci” – pod tą nazwą odbyły się uroczyste obchody 150. rocznicy urodzin księcia kardynała Adama Stefana Sapiehy. Były one okazją do przypomnienia wszystkim sylwetki jednego z największych hierarchów Kościoła Katolickiego w Polsce. W uroczystościach udział wziął marszałek Władysław Ortyl.

Z tej okazji Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej zorganizowało wystawę: „Przywrócić pamięci. 150 rocznica urodzin księcia kardynała Adama Stefana Sapiehy, 1867-1951”. Wystawa była okazją do pokazania w jednym miejscu obiektów związanych z kardynałem Sapiehą. Pochodziły one z muzeów i instytucji znanych w całej Polsce, takich jak: Zamek Królewski na Wawelu, krakowskie Archiwum Kurii Metropolitalnej, Muzeum Archidiecezjalne i Muzeum Katedralne w Krakowie, Muzeum Narodowe w Krakowie i Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Wśród cennych obiektów znalazły się: zabytkowe meble, portrety z kolekcji kodeńskiej i z Krasiczyna, starodruki, egzemplarze z bezcennej biblioteki Sapiehów, dokumenty i wiele innych. Organizatorzy zadbali również o wizualny charakter przedsięwzięcia, w trakcie obchodów miała miejsce projekcja filmu „Książę” poświęconego życiu i działalności kardynała Sapiehy.

Liczę zatem, że tym działaniem przypomnimy mieszkańcom regionu i całej Polski, że książę kardynał Sapieha to wybitny bohater XX-wiecznych dziejów narodu, ale również żywy drogowskaz dla w XXI-wiecznej, często wyboistej, wędrówki naszej wspólnoty. Sapieżyńskim śladem podąża już samorząd województwa podkarpackiego, co widać w projekcie Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej i jego idei edukacji obywatelskiej – mówił  o inaugurowanych obchodach i wystawie Marszałek Ortyl.

Z kolei w niedzielę, w kościele pw. św. Marcina w Krasiczynie została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem bp Tadeusza Pieronka, świadka posługi kardynała Sapiehy. Homilię wygłosił abp Józef Michalik, który wezwał zgromadzonych by uświadamiali sobie godność człowieka i potwierdzali ją przez czyny: „Przez czyny wiary rośnie człowiek w człowieku!” Przykładem takiej troski w życiu i posłudze był – jak zaznaczył arcybiskup – wspominany w 150. rocznicę urodzin Książę Kardynał Adam Stefan Sapieha.

Słowa te nawiązywały do drugiego dnia uroczystości, któremu towarzyszyło istotne wydarzenie związane z rozwojem kultury pamięci w naszym regionie. W Krasiczynie, w miejscu urodzin Księcia Sapiehy odbyło się zgromadzenie założycielskie Akademii Dziedzictwa Kresów - Towarzystwa Kultury Pamięci im. Księcia Adama kardynała Sapiehy.

Założycielami Towarzystwa były osoby, które od 2015 roku uczestniczą w pracach programowych na rzecz utworzenia Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej.  Prace te organizowane są w formule organizacyjnej stałego seminarium pod tytułem; „Akademia Dziedzictwa Kresów”.

Towarzystwo powstaje w ramach „Karty Solidarności” i będzie częścią ruchu społecznego na rzecz kultury pamięci, realizowanego w tym systemie organizacyjnym. Koordynatorem i merytorycznym konsultantem przedsięwzięcia jest Fundacja Kolegium Wigierskie- współtwórca projektu „Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej”. W tworzeniu Akademii Dziedzictwa Kresów zostaną wykorzystane doświadczenia i dorobek Kolegium Wigierskiego w zakresie planowania i zarządzania instytucjami kultury w oparciu o metodę „academia pro publico bono” – wypracowaną i upowszechnianą poprzez „Kartę Solidarności”.

Kardynał Sapieha urodził się w Krasiczynie, naukę i doświadczenie zdobywał m.in. we Lwowie, Krakowie, Rzymie, a biskupem krakowskim był przez 40 lat, od 1911 roku do śmierci w 1951 r.

tekst: Daniel Kozik
Biuro Prasowe UMWP