logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

Ochrona danych osobowych
 

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 19 01

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Kultura w regionie

wrota-kult

170503 3maja

3 Maja to święto, kiedy dumnie manifestujemy fakt, że jesteśmy Polakami, a biało-czerwone flagi powiewające w rękach wielu z nas oraz na kamienicach naszych domów przypominają, że Polska jest naszą wspólną sprawą - mówił na rzeszowskim rynku marszałek Władysław Ortyl, podczas obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele farnym w Rzeszowie, którą poprowadził ks. bp Edward Białogłowski. Po zakończeniu nabożeństwa, uczestnicy przemaszerowali na rynek, gdzie rozpoczęła się państwowa część uroczystości. Wstępem do niej było odczytanie preambuły Konstytucji z 1791 roku, następnie odegrano hymn, a na maszt wciągnięto polską flagę. 

Podczas swojego przemówienia marszałek Władysław Ortyl zwrócił uwagę na potrzebę zjednoczenia narodowego, które ułatwi budowę dobrobytu i pokoju.

Dziś, stojąc tu – na rzeszowskim rynku i rozmyślając o przeszłości naszego państwa i narodu, mamy świadomość, że jesteśmy ich częścią. Swoim życiem i pracą dokładamy cegiełkę do budowy naszej ojczyzny. Współcześnie Polska znajduje się w ważnym miejscu na osi swojej historii. Dziś, współdecydujemy o losach Unii Europejskiej będąc jej istotnym członkiem. Kształtujemy też bezpieczeństwo europejskie w ramach NATO. Mamy szansę budować pokój i dobrobyt, jakiego nie mieli szans budować nasi przodkowie. Musimy się tylko zjednoczyć w naszych przekonaniach i poglądach politycznych, bo jedność narodową ciężko rozbić. Nie powtarzajmy błędów przeszłości i razem pracujmy dla wspólnego dobra, jakim jest jedna, niepodzielna Rzeczpospolita Polska - mówił do zgromadzonych marszałek Ortyl.

W uroczystościach wzięli także udział: wojewoda Ewa Leniart, Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Cypryś, parlamentarzyści, samorządowcy, organizacje kombatanckie i patriotyczne oraz mieszkańcy miasta.

Po przemówieniach odczytano apel pamięci. Żołnierze z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich oddali salwę honorową, następnie pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki złożono kwiaty. Obchody zakończyła defilada wojskowa przed rzeszowskim ratuszem.

 

Michał Mielniczuk
Biuro Prasowe UMWP

Statystyka

Odwiedza nas 600 gości oraz 0 użytkowników.