Samorząd Województwa Podkarpackiego

bip27 epuap27 rss27 mowiaca przegladarka ruch sluch

Kultura

[VIDEO] Obchody 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

|
Michał Mielniczuk

170503 3maja

3 Maja to święto, kiedy dumnie manifestujemy fakt, że jesteśmy Polakami, a biało-czerwone flagi powiewające w rękach wielu z nas oraz na kamienicach naszych domów przypominają, że Polska jest naszą wspólną sprawą - mówił na rzeszowskim rynku marszałek Władysław Ortyl, podczas obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele farnym w Rzeszowie, którą poprowadził ks. bp Edward Białogłowski. Po zakończeniu nabożeństwa, uczestnicy przemaszerowali na rynek, gdzie rozpoczęła się państwowa część uroczystości. Wstępem do niej było odczytanie preambuły Konstytucji z 1791 roku, następnie odegrano hymn, a na maszt wciągnięto polską flagę. 

Podczas swojego przemówienia marszałek Władysław Ortyl zwrócił uwagę na potrzebę zjednoczenia narodowego, które ułatwi budowę dobrobytu i pokoju.

Dziś, stojąc tu – na rzeszowskim rynku i rozmyślając o przeszłości naszego państwa i narodu, mamy świadomość, że jesteśmy ich częścią. Swoim życiem i pracą dokładamy cegiełkę do budowy naszej ojczyzny. Współcześnie Polska znajduje się w ważnym miejscu na osi swojej historii. Dziś, współdecydujemy o losach Unii Europejskiej będąc jej istotnym członkiem. Kształtujemy też bezpieczeństwo europejskie w ramach NATO. Mamy szansę budować pokój i dobrobyt, jakiego nie mieli szans budować nasi przodkowie. Musimy się tylko zjednoczyć w naszych przekonaniach i poglądach politycznych, bo jedność narodową ciężko rozbić. Nie powtarzajmy błędów przeszłości i razem pracujmy dla wspólnego dobra, jakim jest jedna, niepodzielna Rzeczpospolita Polska - mówił do zgromadzonych marszałek Ortyl.

W uroczystościach wzięli także udział: wojewoda Ewa Leniart, Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Cypryś, parlamentarzyści, samorządowcy, organizacje kombatanckie i patriotyczne oraz mieszkańcy miasta.

Po przemówieniach odczytano apel pamięci. Żołnierze z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich oddali salwę honorową, następnie pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki złożono kwiaty. Obchody zakończyła defilada wojskowa przed rzeszowskim ratuszem.

 

Michał Mielniczuk
Biuro Prasowe UMWP