170331 filharmoniaBez kultury nie ma rozwoju – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, podpisując w Rzeszowie umowę na współprowadzenie Filharmonii Podkarpackiej im. A. Malawskiego. Z jednej strony prestiż, z drugiej dodatkowe pieniądze na kolejne przedsięwzięcia artystyczne - między innymi opery i operetki - zyskuje filharmonia dzięki umowie podpisanej przez wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego, marszałka Władysława Ortyla i wicemarszałka Bogdana Romaniuka. Od teraz filharmonia będzie prowadzona wspólnie przez ministerstwo i województwo podkarpackie.

To jest dla mnie bardzo przyjemna chwila. Budżet kultury został w tym roku zwiększony o 200 mln złotych, to poważne zwiększenie naszych możliwości robienia czegoś ważnego w kulturze. Założyliśmy program zwiększonego finansowania instytucji kultury rozsianych po całym kraju, wzięliśmy na współprowadzenie 10 pierwszych instytucji kultury, które były wybrane według kryterium jakości funkcjonowania. W tej grupie znalazły się Teatr Polski w Warszawie i Teatr Wielki w Łodzi oraz dwie filharmonie – szczecińska i podkarpacka. Dofinansowujemy i w ten sposób chcemy wspierać te instytucje, które mają ogromne znaczenie dla budowania tożsamości regionalnej. I dlatego filharmonia znalazła się w tym gronie instytucji, które państwo polskie współprowadzi - powiedział w Rzeszowie  wicepremier Piotr Gliński. 

Chcę wyrazić wielką radość z powodu dzisiejszej uroczystości. To jest dla nas bardzo ważne wydarzenie dla Podkarpacia i filharmonii. Samorząd Województwa Podkarpackiego ma wiele obowiązków, musi rozwijać region gospodarczo, infrastrukturę, ale ma też obowiązki w obszarze kultury, ochrony dziedzictwa. Cały czas dokładamy starań, ale na te wszystkie obszary, a wymieniłem tylko niektóre, z tych przez nas nadzorowanych - zawsze brakuje środków. Dlatego cały czas poszukujemy rozwiązań, promujemy, staramy się robić rzeczy dobre i wysokiej jakości, aby być zauważonymi na poziomie kraju, aby zauważali nas potencjalni sponsorzy. W ten sposób tworzymy swoisty montaż finansowy, środków budżetu państwa, samorządów, sponsorów, aby mógł się w jednym miejscu spotkać - mówił podczas uroczystości marszałek Władysław Ortyl.

Podpisanie umowy odbyło się w filharmonii w obecności wojewody podkarpackiego Ewy Leniart, parlamentarzystów z regionu, przedstawicieli instytucji kultury i samych filharmoników.

Po części oficjalnej odbył się briefing prasowy.

Pan marszałek Ortyl dalej jest organizatorem instytucji i prowadzi Filharmonię Podkarpacką, daje środki na jej funkcjonowanie. Nasze środki mają wesprzeć działalność artystyczną. Mają Państwo w Rzeszowie wspaniałą ofertę, a to będzie dodatkowy bonus na jej rozszerzenie. Staramy się z poziomu Warszawy te środki publiczne sensownie wydawać i wspierać to, co jest najbardziej sensowne. Wśród tych dynamicznych zmian zachodzących obecnie na świecie jedną ze zmian, która jest najbardziej widoczna jest fakt, iż kultura jest uznanym elementem rozwojowym. Nie ma rozwoju społecznego, gospodarczego, mentalnego bez rozwoju kultury, bez dbania o dziedzictwo kulturowe – mówił wicepremier Gliński.

Co roku województwo podkarpackie dotuje działalność Filharmonii Podkarpackiej, w tym roku to kwota ponad 6 mln złotych. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekaże filharmonii 1,5 ml złotych. To daje placówce nowe możliwości, między innymi wprowadzenie do repertuaru teatru muzycznego czy operowego.

To nasza kolejna jednostka, która wchodzi w etap współprowadzenia przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To współfinansowanie Filharmonii Podkarpackiej przez ministerstwo daje nam możliwość wzbogacenia repertuaru i wypełnia swoistą lukę, która była artykułowana przez odbiorców, przez melomanów. Filharmonia wejdzie w obszar operowy, operetkowy, musicalowy, to jest to, czego Rzeszów i Podkarpackie potrzebowało. To już w tym sezonie artystycznym stanie się faktem. Bardzo cieszę się z tego faktu i dziękuję za stworzenie tej możliwości – mówił marszałek Władysław Ortyl.

Już zaplanowane zostały koncerty, których organizacja możliwa będzie dzięki pieniądzom  ministerstwa. Repertuar operowy, operetkowy czy musicalowy ma pojawić się w repertuarze już  w czerwcu. Filharmonia zwiększy także ofertę koncertów dla dzieci i młodzieży oraz  koncertów kameralnych.

Dyrekcja i muzycy Filharmonii Podkarpackiej mają ambitne plany. Dzięki dodatkowym środkom chcą  nagrać płyty z utworami głównie polskich kompozytorów. Filharmonicy planują przygotować specjalne wydarzenia m.in.: z okazji 100-lecia Objawień Fatimskich i rozpoczęcia obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Dzięki dodatkowym pieniądzom możliwe będzie także sięgniecie po kompozycje  współczesnych twórców i dzieła, których wykonanie wiąże się z wysokimi kosztami (np. Koncert na harfę i orkiestrę C-dur F. A. Boieldieu, który zabrzmi 12 maja br.). Być może dzięki współprowadzeniu ze strony ministerstwa muzycy z Podkarpacia będą mogli wyjechać na tournee do Austrii i Chin.

 

Aleksandra Gorzelak –Nieduży
Foto Michał Mielniczuk, Daniel Kozik
Biuro prasowe UMWP