170327 25latUroczystości z okazji jubileuszu ćwierć wieku istnienia diecezji zgromadziły na Mszy św. ponad stu księży, samorządowców i przedstawicieli rządu w terenie oraz wiernych, którzy licznie przybyli do kościoła farnego w Rzeszowie. Samorząd województwa na obchodach reprezentowali marszałek Władysław Ortyl, wicemarszałkowie Maria Kurowska i Bogdan Romaniuk, członkowie zarządu Stanisław Kruczek i Lucjan Kuźniar oraz przewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś.

W uroczystości udział wzięli także: Ewa Leniart - Wojewoda Podkarpacki, Józef Jodłowski - starosta rzeszowski, Tadeusz Ferenc - prezydent Rzeszowa oraz parlamentarzyści z Podkarpacia. Mszy świętej przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba. W koncelebrze uczestniczyli biskupi: Kazimierz Górny i Edward Białogłowski, który wygłosił homilię. Biskup przypomniał, że diecezja rzeszowska została powołana do istnienia dzięki Janowi Pawłowi II, gdyż w pierwotnych planach reorganizacji podziału administracyjnego Kościoła w Polsce jej nie uwzględniano. Zwrócił też uwagę na najważniejsze wydarzenia z historii diecezji, oraz zasługi wielu osób, które włączyły się ofiarnie w tworzenie pierwszych instytucji diecezjalnych.

Pod koniec Mszy św. w murach świątyni rozbrzmiał „Hymn dziękczynny na 25-lecie Diecezji Rzeszowskiej”, specjalnie napisany na tę okazję przez Krystynę Rzucidło. Hymn został wykonany przez zespół „Młody Duch i Przyjaciele” z Górna.

Druga część uroczystości miała miejsce w Filharmonii Podkarpackiej, gdzie odbył się jubileuszowy koncert. W filharmonii głos zabrał marszałek Władysław Ortyl, który w swoim przemówieniu wspomniał wizytę świętego Jana Pawła II w Rzeszowie i odniósł się do dziedzictwa 25 lat diecezji:

- Dziś – z perspektywy czasu - możemy podziwiać wielką siłę i mądrość - zarówno  wypowiedzianych w Rzeszowie przez  Ojca Świętego słów, jak i jego decyzji, które dały podwaliny pod budowanie „na skale Ewangelii” kościoła rzeszowskiego. Świętowany jubileusz pozwala z szacunkiem i refleksją spojrzeć na dziedzictwo tych 25 lat, a jednocześnie z wiarą i nadzieją patrzeć w przyszłość. Pozwala ujrzeć drogę, jaką przeszedł Kościół – jako wspólnota wiernych w ciągu minionego ćwierćwiecza. Jest niezwykłą okazją, aby oddać cześć ludziom, którzy przez 25 lat tworzyli diecezję, budując na skale „domu naszego życia”, nawiązując do słów Ojca Świętego – powiedział marszałek Ortyl.

Marszałek w swoim przemówieniu podziękował biskupom - Kazimierzowi Górnemu, Edwardowi Białogłowskiemu i Janowi Wątrobie za troskę o kształtowanie duchowego oblicza diecezji i za pochylanie się z troską nad potrzebami jej wiernych. Na konieć życzył wszystkim, którzy tworzą wspólnotę diecezji rzeszowskiej, aby ten czas był okazją do budowania jedności.

- Życzę, aby dzisiejsze święto, było ważnym duchowym przeżyciem, momentem dziękczynienia za uzyskane łaski, doświadczeniem umacniania wspólnoty wiernych, szerzenia przesłania Bożego miłosierdzia oraz pogłębienia wiary. Jednocześnie mam wielką nadzieję, że duchowe owoce tego święta na długo zagoszczą w sercach  nas wszystkich – zakończył Władysław Ortyl.

Podczas uroczystości biskup rzeszowski Jan Wątroba wręczył specjalnie przygotowane na tę okazję jubileuszowe tryptyki 54 osobom świeckim zasłużonym dla diecezji rzeszowskiej. Autorem jubileuszowych tryptyków jest Krzysztof Brzuzan – absolwent Wydziału Rzeźby Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, od wielu lat związany z Rzeszowem.

Wręczając zasłużonym tryptyki, biskup Jan Wątroba powiedział: „Dzisiejsza gala stwarza doskonałą okazję, by podziękować w imieniu całej diecezji tym osobom świeckim, które piastując różne urzędy i pełniąc publiczną służbę, angażowały się w dzieło kładzenia fundamentów, tworzenia struktur kościelnych, a gdy one już powstały, wnosiły aktywny, twórczy wkład w życie religijne, naukowe, edukacyjne, kulturalne, charytatywne, wreszcie materialne tej młodej ciągle diecezji”.

Uczestnicy uroczystości jubileuszowych wysłuchali też koncertu pieśni maryjnych w wykonaniu solistek: Alicji Ciesielczuk i Magdaleny Niedbały-Solarz oraz Chóru Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego przygotowanego przez Bożenę Stasiowską-Chrobak i Orkiestry Filharmonii Podkarpackiej, którą dyrygował Tomasz Chmiel. Na scenie zabrzmiały takie popularne pieśni jak: „Ave Maria”, „Maryjo śliczna Pani”, „Weź w swą opiekę”, „Jak szczęśliwa Polska cała”. Specjalnie dla bpa Kazimierza Górnego muzycy wykonali dwie pieśni: „Ku mej kołysce” i „Pieśń o potoku”.

Diecezja Rzeszowska była w 1992 r. jedną z 13 nowych diecezji utworzonych przez Ojca Świętego. Powstała z wydzielenia obszarów z Diecezji Przemyskiej i Diecezji Tarnowskiej. Pierwszym biskupem rzeszowskim został Kazimierz Górny, od 2013 tę funkcję pełni Jan Wątroba.


Daniel Kozik

Biuro Prasowe UMPW

 

Zdjęcia:

Izabela Fac

Kancelaria sejmiku UMWP

Tadeusz Poźniak