170127 trump3

From the Depths - to organizacja zajmująca się pielęgnowaniem pamięci o ofiarach holokaustu. Wspólnie z polskim MSZ organizuje wizytę, w której biorą udział amerykańscy politycy, aktywiści oraz dziennikarze. W gronie delegatów znajdują się doradcy prezydenta USA Donalda Trumpa. Dziś odwiedzili muzeum w Markowej.

Prezesem i założycielem fundacji “From the Depths” jest Jonny Daniels. W Polsce dał się poznać m.in. podczas organizacji obchodów 69. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, kiedy z jego inicjatywy do Oświęcimia i Krakowa przyjechało kilkudziesięciu przedstawicieli parlamentów Izraela, USA i Kanady. Daniels stara się także dotrzeć do jak największego grona osób odznaczonych przez Instytut Jad Waszem, by namówić ich do walki ze stereotypami na temat antysemityzmu nad Wisłą. Polscy “Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata”, stanowią największą grupę odznaczonych przez jerozolimski Instytut, który do tej pory uhonorował ponad 6600 osób.
 
Wśród gości przebywających na Podkarpaciu znaleźli się także doradcy prezydenta USA. Ralph Reed stoi na czele ruchu konserwatywno-chrześcijańskiego, jest także szefem religijnego komitetu doradczego Donalda Trumpa. J.Kenneth Blackwell to kolejna z zaufanych postaci  amerykańskiego prezydenta. Obecnie pracuje jako ambasador Stanów Zjednoczonych przy ONZ, pełni także funkcję prezesa Family Research Council, w przeszłości piastował stanowisko burmistrza Cincinnati.
 
Na lotnisku w Jasionce, gości przywitał marszałek Władysław Ortyl. Przybliżając specyfikę regionu, nawiązał do Muzeum im. Rodziny Ulmów. W kilku zdaniach zreferował genezę powstania placówki, prosząc gości o pomoc w promocji muzeum oraz historii jaka wydarzyła się przed ponad 70 laty. Wręczył także pamiątkowy herb Jonnemu Danielsowi, który najczęściej trafia do rąk osób zaprzyjaźnionych z Podkarpaciem.
 
Świętujące pierwszy rok działalności Muzeum im. Rodziny Ulmów, nieprzypadkowo znalazło się w planie wizyty Amerykanów. Fundacja From The Depths honoruje Polaków ratujących Żydów podczas II wojny Światowej. Jej prezes wielokrotnie podkreślał w rozmowach z dziennikarzami, że lista odznaczonych przez Jad Waszem jest zbyt krótka. Ustanowione przez organizację Danielsa odznaczenie, nosi imię Jana i Antoniny Żabińskich, którzy podczas wojny uratowali życie 300 osób, ukrywając ich w warszawskim ZOO. Wizyta w Polsce zbiega się także z premierą filmu “Azyl”, opowiadającego historię małżeństwa Żabińskich.
 
W Markowej delegaci spotkali się z wicemarszałkiem Bogdanem Romaniukiem, oraz kierownikiem placówki - dr Anną Stróż. Po krótkiej rozmowie zapoznali się z ekspozycją, znaleźli też chwilę czasu na rozmowę z dziennikarzami.

Pod wrażeniem placówki oraz historii rodziny Ulmów był J.Kenneth Blackwell.

Odwiedzenie tego muzeum jest niezwykłym doświadczeniem. Opowiada ono historię dobroci ludzkiej duszy, opowiada historię rodziny, która nie lękała się w chwili ciemności. Ta rodzina nie odwracała wzroku, oni zwrócili się ku ciemności. Zapłacili za to cenę, wręczając nam jednocześnie podarunek. Tym podarunkiem było dobroć ludzkiej duszy. Zaoferowali to, co najlepsze do zaoferowania mieli w owym czasie Polacy, udowadniając, że znaleźliście się po właściwej stronie historii - powiedział Ken Blackwell .

Wtórował mu Ralph Reed, doradca Donalda Trumpa do spraw religijnych.

Wszyscy jesteśmy świadomi tego co niemieccy naziści robili w Polsce podczas II wojny światowej. Jednak doświadczenie historii - tu na miejscu - jest niezwykle inspirujące, jednocześnie uczące pokory. Przypomina nam o tym, że my jako Chrześcijanie musimy przeciwstawiać się złu w każdej jego formie i zrobić wszystko co w naszej mocy by ratować niewinnych - dodał Ralph Reed.

Bezpośrednio z Markowej Amerykanie pojechali do Zbylitowskiej Góry, gdzie Niemcy podczas likwidacji tarnowskiego getta wymordowali ponad 6000 Żydów i kilkuset Polaków.


Michał Mielniczuk
Biuro Prasowe UMWP
fot. Michał Mielniczuk