161118 ritaJedna z czołowych postaci Kongresu 590 - amerykańska dziennikarka Rita Cosby odwiedziła Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej. Towarzyszyli jej wicemarszałek Maria Kurowska oraz wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Mateusz Szpytma.

Rita Cosby w rozmowie z gospodarzami placówki podkreślała emocjonalną więź z Polakami, którzy w obliczu wojny musieli zdobywać się na ogromne poświęcenie. Nawiązywała tym samym do historii jej ojca - „Cichego Bohatera”, bo taki tytuł nosi napisana przez nią książka o Ryszardzie Kossobudzkim, który przeżył Powstanie Warszawskie i ucieczkę z niemieckiej niewoli. Następnie wyemigrował do USA, gdzie przyjął nazwisko Cosby. Dziennikarka nie kryła wzruszenia słuchając historii Józefa Ulmy, zwracając jednocześnie uwagę na fakt urodzaju eksponatów.

 - Szczególną rolę odgrywają zdjęcia robione przez Józefa Ulmę, dzięki którym możemy poczuć tragiczną historię rodziny. To niezwykle inspirująca opowieść, która musi być przekazywana. Cieszę się, że taki przykład odwagi doczekał się miejsca upamiętnienia - mówiła Rita Cosby w rozmowie z wicemarszałek Marią Kurowską.   

Po zakończeniu wizyty w Markowej, dziennikarka spotkała się na urodzinowej kolacji z marszałkiem Władysławem Ortylem oraz wicemarszałkiem Bogdanem Romaniukiem. 

 

Michał Mielniczuk
Biuro prasowe UMWP