logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

Ochrona danych osobowych
 

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 19 01

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Kultura w regionie

wrota-kult

161111 mielec11listopaMarsz I Brygady, Rota czy O mój rozmarynie... te i inne patriotyczne pieśni śpiewali mieczanie podczas tradycyjnego, dorocznego spotkania w Dworku Oborskich. W tzw. "Mieleckich śpiewankach" wziął udział również marszałek Władysław Ortyl.

W Dworku zgromadzili się mielczanie niemal z każdej grupy wiekowej. Przygrywał, tak jak od lat niestrudzony Józef Witek. Podczas "Śpiewanek..." marszałek miał mocne wsparcie małżonki i wnuczki.


- Z odzyskaniem niepodległości wszystkim nam kojarzy się oczywiście Marsz I Brygady. Towarzyszy on wszystkim uroczystościom państwowym, znajduje się w oficjalnym ceremoniale wojskowym i dla mnie ta pieśń jest jednym z symboli listopadowego święta. Rota to z kolei bardzo poważny utwór, który śpiewamy z dużym szacunkiem na stojąco. Słowa napisane przez Marię Konopnicką co prawda w czasach zaborów, ale wymiar mają uniwersalny. To prawdziwa refleksja nad tym czym jest nasza wolność - powiedział marszałek Władysław Ortyl.

Marszałek w czwartkowy wieczór złożył także wiązankę kwiatów pod Pomnikiem Jana Kilińskiego, który w Mielcu znany jest przede wszystkim jako Pomnik Wolności. Tam też w piątek odbyły się główne, mieleckie uroczystości, w których marszałka reprezentował rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Tomasz Leyko. W piątkowe popołudnie także zgodnie z tradycją w Samorządowym Centrum Kultury odbył się Koncert Niepodległościowy. O repertuar zadbało Mieleckie Towarzystwo Muzyczne. W trakcie koncertu marszałek wręczył ufundowane przez niego pióro dla jednego z laureatów niepodległościowego dyktanda.


Biuro prasowe UMWP  
fot Kacper Strykowski (hej.mielec.pl)/Tomasz Leyko (UMWP)

Statystyka

Odwiedza nas 559 gości oraz 0 użytkowników.