logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

Ochrona danych osobowych
 

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 19 01

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Kultura w regionie

wrota-kult

161013 liviWe Lwowie trwa V Przegląd Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem”. Jednym z akcentów festiwalu była prezentacja wystawy „Samarytanie z Markowej”, połączona z projekcją filmu „Świat Józefa”.  W otwarciu wystawy uczestniczył marszałek Władysław Ortyl.

Przegląd Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem”  to największa impreza filmowa w Europie Wschodniej, której celem jest prezentacja  współczesnej polskiej kinematografii. Tegoroczny festiwal to ponad 20 filmów, którego „niepisanym” motywem przewodnim są historie ludzi, którzy poświęcali życie dla ratowania żydowskich sąsiadów w czasie II wojny światowej. Na uwagę zasługuje m.in. „Karski i władcy ludzkości”, dokument o świadku niemieckich zbrodni, który opowiedział światu o Holokauście. Temat zagłady i polskiego wkładu w ratowanie Żydów, poruszają także obrazy -  „Historia Kowalskich” oraz „Świat Józefa”.

Ostatniej projekcji towarzyszyła prezentacja wystawy „Samarytanie z Markowej”, powstałej przy okazji otwarcia Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. W inauguracji wzięli udział m.in. zastępca konsula generalnego RP we Lwowie Katarzyna Sołek, marszałek Władysław Ortyl oraz Mateusz Szpytma – wiceprezes IPN, jeden z pomysłodawców utworzenia muzeum w Markowej.

Wystawa trafiła dotychczas do 27 placówek dyplomatycznych i kulturalnych RP w 24 krajach na wszystkich 6 kontynentach w 15 wersjach językowych. Lwów jest kolejnym z przystanków na trasie ekspozycji, którą można zobaczyć w  Muzeum Historycznym miasta Lwowa, na dziedzińcu dawnej kamienicy królewskiej.

Michał Mielniczuk

Biuro prasowe UMWP

fot. Witalij Hrabar/Lufa

                

Statystyka

Odwiedza nas 865 gości oraz 0 użytkowników.