DSC 1244 255b255dJuż po raz szesnasty Rudawka Rymanowska zgromadziła hodowców bydła simentalskiego i miłośników koni huculskich. „Pożegnanie Wakacji” odbyło się w jednym z najpiękniejszych miejsc Beskidu Niskiego, co nawiązuje do naturalnego środowiska, w jakim żyją te zwierzęta. Udział w przedsięwzięciu wzięli marszałek Władysław Ortyl i członek zarządu województwa podkarpackiego Lucjan Kuźniar.

Impreza co roku gromadzi coraz większą ilość zwierząt, hodowców i wystawców z branż okołorolniczych. Głównymi punktami imprezy są: Krajowa Wystawa Bydła Simentalskiego, Regionalny Czempionat Konia Huculskiego oraz Regionalna Wystawa Ras Rodzimych.

W tym roku „Pożegnanie wakacji” zyskało charakter międzynarodowy. Wzięli w nim udział hodowcy z blisko 30 krajów świata, którzy przybyli na XXI Kongres Światowej Federacji Hodowców Bydła Simentalskiego.

Dla uczestników przygotowano mnóstwo atrakcji, w tym: pokazy, konferencje, prezentacje, wykłady, konkursy i występy zespołów. Można też było skosztować przysmaków z wołowiny.

Obecny na „Pożegnaniu wakacji” marszałek Władysław Ortyl powitał wszystkich uczestników przedsięwzięcia. W swoim przemówieniu podkreślił rolę województwa podkarpackiego w hodowli bydła simentalskiego:

- Ponad połowa krajowej hodowli jest skupiona w naszym regionie. Simentale są drugą co do liczebności rasą bydła na świecie. W naszym kraju stanowią nieco ponad 1,5 proc. całego pogłowia bydła -

Jednocześnie zwrócił uwagę na zasługi Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki w Odrzechowej koło Sanoka i Małopolskiego Centrum Biotechniki z siedzibą w Krasnem. Mówił też o bezpośrednich działaniach samorządu województwa, przekładających się na zwiększenie hodowli simentali. Marszałek podkreślił przy tym, że zmiany jakie współcześnie zachodzą w rolnictwie, nie powinny w zupełności zmieniać wiejskiego charakteru podkarpackiej wsi.

Pierwsze „Pożegnanie Wakacji w Rudawce Rymanowskiej” odbyło się we wrześniu 2001 roku, a jego organizatorami byli: Zakład Doświadczalny IZ PIB w Odrzechowej oraz Okręgowy Związek Hodowców Koni w Rzeszowie. Wzięło w nim udział kilkunastu hodowców koni huculskich, którzy przywieźli do Rudawki około 30 koni. W 2004 roku do grona organizatorów dołączył Polski Związek Hodowców Bydła Simentalskiego organizując Regionalną, a od 2007 roku Krajową Wystawę Bydła Simentalskiego.

Kolejnym współorganizatorem, który dołączył do organizacji w 2009 roku był Instytut Zootechniki PIB. W 2009 roku zorganizował w Rudawce Wystawę Ras Rodzimych, która w latach 2012 i 2014 była Wystawą Ogólnokrajową. Do zwierząt ras górskich dołączyły zwierzęta innych ras.

Patronat nad tegorocznym przedsięwzięciem objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marszałek Województwa Podkarpackiego oraz Wojewoda Podkarpacki.

Daniel Kozik
Biuro Prasowe UMWP
fot. Andrzej Józefczyk