logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

Ochrona danych osobowych
 

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 19 01

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Kultura w regionie

wrota-kult

W 73. rocznicę zbrodni wołyńskiej przed Grobem Wołyńskim na cmentarzu wojskowym w Przemyślu uroczyście złożono  kwiaty i zapalono znicze. W imieniu Zarządu Województwa Podkarpackiego pamięć Ofiar uczciła wicemarszałek Maria Kurowska. Na ręce gospodarza uroczystości prezydenta Przemyśla Roberta Chomy wicemarszałek złożyła list okolicznościowy od marszałka Władysława Ortyla. W przekazanych słowach marszałek Ortyl  odnosząc się do tragicznych wydarzeń sprzed 73 lat podkreśla, że straszliwa zbrodnia   dokonana na Polakach mieszkających na Wołyniu pozostawiła trwałe ślady i głębokie rany w wielu polskich sercach i umysłach, w całej zbiorowej świadomości naszego narodu.

Zbrodnie te powinny pozostawać w naszej pamięci i pamięci przyszłych pokoleń Polaków. Pamiętając o przeszłości musimy jednocześnie koncentrować się na budowaniu teraźniejszości i przyszłości, aby aktywnie uczestniczyć w procesie zmian, pozytywnie wpływających na oblicze stosunków międzynarodowych w tej części Europy – napisał marszałek Władysław Ortyl.

Uroczystość na cmentarzu miała charakter modlitewno-refleksyjny. Przemyśl udekorowano biało-czerwonymi flagami, będącymi symbolem pamięci o Ofiarach Zbrodni Wołyńskiej. O godzinie 12.00 rozległ się sygnał syren ku czci pomordowanych.

11 lipca w 1943 roku Ukraińska Powstańcza Armia dokonała skoordynowanego ataku na około sto wsi i miejscowości zamieszkałych głównie przez Polaków w Galicji Wschodniej i na Wołyniu. Wydarzenie to przeszło do historii, jako „krwawa niedziela” i właśnie w tym dniu oddawana jest cześć pamięci zamordowanym przez sotnie OUN/UPA. Historycy szacują, że w czasie rzezi wołyńskiej zamordowano około 100 tysięcy Polaków. Instytut Pamięci Narodowej określił działania UPA w latach 1943-1944 mianem ludobójstwa.

Krystyna Kasprzyk
Kancelaria Zarządu

Statystyka

Odwiedza nas 651 gości oraz 0 użytkowników.