02Kierowanie samorządami to nie tylko zadania związane z rozwojem gospodarczym, rozwojem społecznym, to także wyczuwanie potrzeb ludzkich, wczuwanie się w najważniejsze potrzeby, z jakimi mieszkańcy się do nas zwracają - mówił o roli samorządowców marszałek Władysław Ortyl, podczas uroczystości z okazji samorządowego święta. Wójtowie, burmistrzowie, starostwie, prezydenci, radni oraz pracownicy instytucji samorządowych z całego Podkarpacia spotkali się w Rzeszowie na obchodach Dnia Samorządu Terytorialnego.

Uroczysta msza święta odprawiona w Kościele Farnym w intencji samorządowców, parada ulicami Rzeszowa oraz konferencja, w czasie której wyróżnieni zostali najlepsi gospodarze lokalnych wspólnot – tak wyglądały obchody samorządowego święta w Rzeszowie.

Bycie samorządowcem to wielki zaszczyt, ale i wyzwanie. Wszyscy musimy i powinniśmy pamiętać o mieszkańcach, o obietnicach oraz zobowiązaniach składanych im w kampaniach. Ważne jest, aby mieć refleksję, pamiętać o naszych deklaracjach, tak aby, ci którzy obdarzyli nas mandatem, aby dalej się z tym mandatem mogli identyfikować –podkreślał marszałek Otryl.

Samorządowe święto to okazja do dyskusji o największych sukcesach oraz wyzwaniach, jakie stoją przed samorządami.

 

Naszymi działaniami chcemy włączać się w debatę publiczną na temat samorządu. Wiemy, jak ważną rzeczą jest rozwój gospodarczy, rozwój infrastruktury w wielu dziedzinach życia, ale wiemy też, że bez finansów, bez wsparcia z różnego rodzaju instrumentami finansowymi, między innymi środków europejskich, tego rozwoju i tych sukcesów nie będziemy mogli osiągać – podkreślał w trakcie konferencji marszałek Władysław Ortyl. Jesteśmy w bardzo ważnym momencie, korzystamy z nowej perspektywie finansowej środków europejskich i troska o to, aby nam na wkład własny do projektów nie brakowało, na pewno jest niezwykle ważna. To prozaicznie nazywane wydatkowanie środków nie jest takim prostym wydaniem środków, tak aby one zniknęły z kont. Zależy nam na tym, aby to wydatkowanie było naprawdę celne, dawało efekty rozwojowe, zarówno rozwoju gospodarczego, społecznego, w sferze kultury i dziedzictwa kulturowego. To nasz najważniejszy cel - mówił marszałek Ortyl.

Dzień samorządu jest co roku okazją do wyróżnienia i nagrodzenia najlepszych samorządowców z regionu. Laureatami tegorocznej edycji konkursu Podkarpacka Nagroda Samorządowa zostali: - w kategorii powiatu - powiat stalowowolski i starosta Janusz Zarzeczny. Za najlepszą gminę uznano gminę Gać i wójta Grażynę Pieniążek. W ocenie kapituły Podkarpackiej Nagrody Samorządowej najlepiej zarządzanym miastem na Podkarpaciu po I roku nowej kadencji jest Miasto i Gmina Głogów Małopolski i burmistrz Paweł Baj.

Podkarpacka Nagroda Samorządowa przyznawana jest od kilkunastu lat wspólnie przez Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych i Tygodnik Regionalny „Nowe Podkarpacie” z Krosna. Co roku zrzeszające samorządowców w regionu PSST nagradza także zdolną młodzież, samorządy same wybierają najzdolniejszego ucznia ze swojego terenu, któremu fundują nagrodę. Jak co roku podczas uroczystości uhonorowano także najciekawsze samorządowe strony internetowe podkarpackich samorządów.

Dzień Samorządu Terytorialnego ustanowiony został na pamiątkę pierwszych w pełni demokratycznych wyborów samorządowych, które odbyły się 27 maja 1990 roku. Polacy wybierali wtedy swych przedstawicieli do rad gmin i miast.

 

Aleksandra Gorzelak – Nieduży
foto Michał Mielniczuk
Biuro prasowe UMWP