160317 listyAbraham Izaak Segal, który przeżył holocaust dzięki pomocy mieszkańców  z Krzemienicy i Markowej, napisał do marszałka W. Ortyla podziękowania za zaproszenie na uroczystość otwarcia Muzeum Polaków Ratujących Żydów. Z tej okazji listy wystosowały także inne osoby.

Abp Angelo Becciu przesłał w imieniu Ojca Świętego na ręce abp. Józefa Michalika wyrazy duchowej jedności ze wszystkimi uczestniczącymi w inauguracji ekspozycji upamiętniającej heroiczną postawę Józefa i Wiktorii Ulmów.

Pozdrowienia dla wszystkich uczestników otwarcia przesłał również Ambasador Republiki Federalnej Niemiec Rolf Nikel, który napisał do marszałka: Powołując do życia to Muzeum, stwarza Pan i całe Województwo Podkarpackie miejsce, w którym będzie się czcić pamięć tych, którzy w czasie okupacji niemieckiej stawali w obronie swoich żydowskich bliźnich.

Elzbieta Łukacijewska – Poseł do Parlamentu Europejskiego napisała, że jest dumna, iż na terenie Podkarpacia powstało miejsce upamiętniające bohaterskie czyny Rodziny Ulmów.

List do marszałka wystosował także pochodzący z Podkarpacia ks. Piotr Bajor z Kongregacji Edukacji Katolickiej. Przekazał w nim, że czuje dumę, iż lokalne władze poprzez budowę Muzeum  w piękny i wymowny sposób oddają cześć i hołd Polakom, którzy podczas II wojny ratowali Żydów.

Kardynał Stanisław Dziwisz życzył z kolei aby muzeum przyczyniło się do utrwalenia pamięci o Polakach, którzy ratowali Starszych Braci w wierze.

Poniżej zamieszczamy wszystkie listy nadesłane z okazji otwarcia muzeum w Markowej.