logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

Ochrona danych osobowych
 

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 19 01

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Kultura w regionie

wrota-kult

160317 listyAbraham Izaak Segal, który przeżył holocaust dzięki pomocy mieszkańców  z Krzemienicy i Markowej, napisał do marszałka W. Ortyla podziękowania za zaproszenie na uroczystość otwarcia Muzeum Polaków Ratujących Żydów. Z tej okazji listy wystosowały także inne osoby.

Abp Angelo Becciu przesłał w imieniu Ojca Świętego na ręce abp. Józefa Michalika wyrazy duchowej jedności ze wszystkimi uczestniczącymi w inauguracji ekspozycji upamiętniającej heroiczną postawę Józefa i Wiktorii Ulmów.

Pozdrowienia dla wszystkich uczestników otwarcia przesłał również Ambasador Republiki Federalnej Niemiec Rolf Nikel, który napisał do marszałka: Powołując do życia to Muzeum, stwarza Pan i całe Województwo Podkarpackie miejsce, w którym będzie się czcić pamięć tych, którzy w czasie okupacji niemieckiej stawali w obronie swoich żydowskich bliźnich.

Elzbieta Łukacijewska – Poseł do Parlamentu Europejskiego napisała, że jest dumna, iż na terenie Podkarpacia powstało miejsce upamiętniające bohaterskie czyny Rodziny Ulmów.

List do marszałka wystosował także pochodzący z Podkarpacia ks. Piotr Bajor z Kongregacji Edukacji Katolickiej. Przekazał w nim, że czuje dumę, iż lokalne władze poprzez budowę Muzeum  w piękny i wymowny sposób oddają cześć i hołd Polakom, którzy podczas II wojny ratowali Żydów.

Kardynał Stanisław Dziwisz życzył z kolei aby muzeum przyczyniło się do utrwalenia pamięci o Polakach, którzy ratowali Starszych Braci w wierze.

Poniżej zamieszczamy wszystkie listy nadesłane z okazji otwarcia muzeum w Markowej.

 

Statystyka

Odwiedza nas 700 gości oraz 0 użytkowników.