Korespondenci zagranicznych mediów odwiedzili Podkarpacie. Wizyta kilkuosobowej grupy związana była z otwarciem w najbliższych dniach Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. To właśnie ten obiekt był pierwszym i najważniejszym punktem na trasie dziennikarskiego objazdu.

W Markowej dziennikarzy przywitał Mateusz Szpytma, który jest opiekunem nowej placówki. Spotkanie rozpoczęło się od obejrzenia nietypowej bryły muzeum, która swą architekturą nawiązuje do fasady domu rodziny Ulmów. Dziennikarzy zainteresowały także inne elementy znajdujące się na placu muzealnym.

Jesteśmy na placu, na którym są tabliczki z nazwiskami Polaków zamordowanych za pomoc Żydom, tu jest 150 nazwisk osób, to są osoby z Podkarpacia, natomiast na tej ścianie muzeum mamy 1053 nazwiska osób, które ratowały Żydów – tłumaczył Mateusz Szpytma

Ucieszyłam się bardzo, że taki objazd jest organizowany przed otwarciem muzeum, bo temat jest ważny i cały czas jest za mało nagłośniony. Ja jako dziennikarz ciągle spotykam się z problematyką terminologiczną jeżeli chodzi o historię II wojny światowej – mówiła na Lucie Szymanowska korespondent Węgierskiej Agencji Prasowej MTVA/MTI

Wewnątrz muzeum ciągle trwają jeszcze ostatnie prace, ale dziennikarze mogli już obejrzeć nowoczesną, multimedialną ekspozycję, która niebawem będzie dostępna dla wszystkich zwiedzających.

Muzeum pod względem architektonicznym podoba mi się bardzo, jest bardzo interesująca kompozycja graficzna, jest bardzo modne, więc polecam bardzo do obejrzenia – zachwycał się muzeum Ignacio Temino Martinez, korespondent Hiszpańskiej Agencji Prasowej

Znajdujące się w muzeum eksponaty są opisane w trzech językach: polskim, angielskim i hebrajskim. Wśród nich są zarówno archiwalne dokumenty, fotografie, jak również filmy. Dotyczą one nie tylko rodziny Ulmów, ale także innych osób, które pomagały Żydom.

Bardzo się cieszę, że jest to takie wyjątkowe miejsce, które upamiętnia zbrodnię popełnioną na Żydach, ale też pokazuje jak Polacy pomagali Żydom - Romuald Bykowski korespondent gazety „Echo Rygi” .

Centralną część sali ekspozycyjnej stanowi symboliczne przedstawienie rodzinnego domu Ulmów.

Jeżeli to muzeum znajdzie się na szlaku wypraw młodzieży nie tylko z Izraela, ale także z Niemiec, które odwiedzają muzeum w Auschwitz, to będzie w stanie w tef formie jaka jest przedstawiona przekazać wiele informacji i emocji - mówi Lucie Szymanowska.

Kolejnym punktem na trasie dziennikarskiego objazdu była wizyta w XVIII-wiecznej synagodze w Łańcucie, gdzie o historii obiektu opowiedział jego opiekun Mirosław Kędzior. Dziennikarze byli pod wrażeniem tego miejsca.

To wspaniała synagoga, musze powiedzieć, że gdy mieszkałem w Pradze, często prowadziłem gości do tamtejszej synagogi, ale ta robi zdecydowanie większe wrażenie, przytłacza bogactwem ozdób i tą historią, która jest odczuwalna w tych ścianach - mówi Maciej Szymanowski dziennikarz i wykładowca Budapesztańskiego Uniwersytetu Katolickiego.

Synagoga jest fenomenalna i ogromne wrażenie zrobił na mnie pan, który się nią opiekuje. Nie po raz pierwszy spotykam takie osoby, które zajmują się opieką nad synagogami, to jest piękny znak i pięknie o nas świadczy tak jak Muzeum Ulmów, które jest głównym punktem programu – mówi Karolina Przewrocka z Tygodnika Powszechnego, która współpracuje także z mediami izraelskimi.

Podczas roboczego obiadu z dziennikarzami spotkał się wicemarszałek Bogdan Romaniuk.

Ta wizyta jest bardzo owocna, dziennikarze są zadowoleni z tego co zobaczyli w Markowej i myślę, że obiektywnie przedstawią tę historię w swoich materiałach, na które liczymy – mówił wicemarszałek B. Romaniuk.

Trzecim ostatnim punktem objazdu była wizyta w Leżajsku na grobie cadyka Elimelecha, który w tych dniach jest odwiedzany przez młodzież z Izraela. Dziennikarze biorący udział w objeździe zapewniali, że wizyta była bardzo interesująca i na pewno powstaną z niej ciekawe materiały.

Chciałbym opisać tę wizytę i to muzeum, co można w nim zobaczyć, jak Polacy pomagali Żydom, żeby Chińczycy też poznali tę historię – mówiła Tang Li z Chińskiego Radia Międzynarodowego.

Bardzo dobrze, że powstaje miejsce, nie muzeum a miejsce które oddaje cześć, tym, którzy tracili życie na ratowanie Żydów i jestem bardzo ciekawy jak to zostanie odebrane - powiedział Ekke Overbeek korespondent gazety Trouw.

Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej zostanie uroczyście otwarte już 17 marca.

 

Monika Konopka
Fot. Michał Mielniczuk
Biuro prasowe UMWP