160106-orszakWielkie Jasełka, czyli Orszak Trzech Króli - odbyły się w Rzeszowie już po raz czwarty. Hasłem tegorocznej edycji jest zawołanie: „Nade wszystko miłosierdzie – Miłość. Pokój. Przebaczenie”. W świętowaniu dnia Objawienia Pańskiego wziął udział marszałek Władysław Ortyl, towarzyszył mu członek zarządu Stanisław Kruczek, a także parlamentarzyści i przedstawiciele lokalnego samorządu.

Wymarsz rozpoczął ordynariusz diecezji rzeszowskiej - bp Jan Wątroba, odmawiając modlitwę Anioł Pański. Tradycyjnie trzon korowodu stanowili przedstawiciele trzech kontynentów - Europy, Azji i Afryki, przyodziani w szaty w kolorach czerwonym, zielonym i niebieskim. Tegorocznej edycji orszaku towarzyszyła także kwesta, z której dochód zostanie przekazany na organizację pobytu uczestników Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Krakowie.

Pochód zakończył się na rynku, gdzie bp Jan Wątroba nawiązał do rodzinnego charakteru Święta Objawienia Pańskiego, ciesząc się jednocześnie z rozmiaru jakie przyjmują obchody:


- Bardzo się cieszę, że mogłem kolejny raz, razem z wami przemierzać ulice naszego miasta i chwalić Pana, śpiewać kolędy. Cieszymy się ogromnie ilością rodzin, rozradowanych też na widok swoich dzieci. Chcę życzyć wszystkim zgromadzonym rodzinom aby były szczęśliwe, zdrowe, radosne, by cieszyły się pomyślnością i sukcesami w nauce swoich dzieci. (...) Życzę trwania w tej świątecznej radości. - zakończył biskup.

Do tematu rodziny nawiązał także marszałek Władysław Ortyl:


- Cieszę się bardzo, że możemy w Orszakach uczestniczyć całymi rodzinami - tak jak ma to miesjce w Rzeszowie. Wielbimy i chwalimy rodzinę jako najważniejszą jednostkę społeczną, pod adresem której, wypowiedziano dziś wiele ciepłych słów i haseł - dodał Władysław Ortyl.

Na zakończenie marszałek złożył życzenia mieszkańcom Podkarpacia:

- Chcę z tego miejsca pozdrowić i złożyć najlepsze życzenia na nowy rok. Błogosławieństwa Bożego, szczęścia i radości w rodzinie. Oby państwu w małych i dużych sprawach się wszystko dobrze układało. Szczęść Boże!

 

tekst/fot.

Michał Mielniczuk
biuro prasowe UMWP