logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

Ochrona danych osobowych
 

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 19 01

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Kultura w regionie

wrota-kult

151130Rzeszowska publiczność nagrodziła owacjami na stojąco koncert „Pieśni i milczenie” w Tetrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, który zakończył Festiwal „Stachura 2015”. To wyjątkowe wydarzenie muzyczne już po raz czwarty miało miejsce na Podkarpaciu. Młodzi, utalentowani artyści przez cztery dni w otoczeniu bieszczadzkiej przyrody przygotowywali się do spektaklu poetyckiego, który odbył się w Smolniku nad Sanem, a następnie w Rzeszowie.  Udział w koncercie wziął marszałek Władysław Ortyl.

Festiwal rozpoczął się od „Warsztatu poezji czynnej imienia Edwarda Stachury” w Wilczej Jamie w Smolniku nad Sanem. Tam młodzi utalentowani artyści, laureaci festiwali muzycznych z całej Polski oraz absolwenci i studenci szkół teatralnych i wokalnych przygotowywali nowe utwory. Nad warsztatami czuwali - Roman Kołakowski, kompozytor i kierownik artystyczny festiwalu, Adam Skrzypek, kierownik muzyczny Teatru Capitol we Wrocławiu oraz Magdalena Śniadecka-Skrzypek, trenerka wokalna.

Po warsztatach młodzi ludzie wystąpili przed publicznością w Wilczej Jamie w Smolniku nad Sanem, a później w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszkowie. Gośćmi koncertu byli: Jerzy Stachura Junior, bratanek Edwarda Stachury, malarz i bard, Adam Strug, pieśniarz i instrumentalista, autor trzech znakomitych poetyckich płyt muzycznych oraz Aro Kłusowski, młody wokalista, kompozytor, autor tekstów, zdobywca wielu nagród muzycznych w kraju i zagranicą. Nie zabrakło też Władysława Ortyla oraz Piotra Całbeckiego, marszałka województwa kujawsko-pomorskiego. Na widowni zasiadł też Jerzy Kwieciński, wiceminister ds. rozwoju.

Młodych artystów czeka jeszcze jeden koncert przed toruńską publicznością w Teatrze „Baj Pomorski” w Toruniu. Ideą Festiwalu „Stachura”, jest przypomnienie twórczości Edwarda Stachury, promowanie młodych, utalentowanych artystów wokalnych oraz próba nowej, muzycznej interpretacji jego poezji i prozy.

 

Tekst: Daniel Kozik

Biuro Prasowe UMWP

Zdjęcia: Sylwia Tęcza

Departament Zarządzania RPO UMWP

Statystyka

Odwiedza nas 771 gości oraz 0 użytkowników.