Pasja historyczna, energia do działania i niecodzienne osiągnięcia, to niewątpliwie niektóre z cech, które pozwoliły odebrać wyłonionym laureatom Nagrodę Honorową „Świadek Historii”, przyznawaną przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Na uroczystości w Wojewódzkim Domu Kultury obecny był również marszałek Władysław Ortyl.
Uroczystość ta była rozstrzygnięciem już IV edycji konkursu, którego grono laureatów zaszczycił w poprzednich latach m.in. ks. abp Ignacy Tokarczuk.
 
W tym roku, za zasługi na rzecz ochrony dziedzictwa i popularyzacji historii odznaczeni zostali:
Dariusz Jacek Fudali
bp Jan Niemiec
Tadeusz „Tadek” Polkowski
Stanisław Ignacy Pomprowicz
Dorota Kiełtyka, Piotr Kiełtyka, Lesław Wilk – twórcy Prywatnego Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych w Krośnie
Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Rędziny – prezes Wojciech Kaszub i członkowie stowarzyszenia
(sylwetki kandydatów w załączeniu do artykułu). 
 
Laureaci, często nie kryjąc wzruszenia, serdecznie dziękowali za docenienie ich działalności, podkreślając przy tym, że będzie to dla nich motywacja do dalszej pracy społecznej.
 
Nagrody i upominki wręczyli wyróżnionym Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasza Kamiński, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyla oraz Skarbnik Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Maciej Jarosiński, którzy zabrali następnie głos.
Pragnę przekazać swój podziw i wyrazy uznania dla Waszych działań, które są dowodem szczerej troski o świadomość i kondycję duchową polskiego społeczeństwa. Choć przebierają one różną formę, prowadzą do wspólnego celu ochrony pamięci historycznej, który nie powinien nam, mimo trudów otaczającej rzeczywistości, znikać z horyzontu – mówił marszałek Ortyl.
Zebrani obejrzeli także program artystyczny w wykonaniu młodzieży z Gimnazjum nr 8 w Rzeszowie. Był również czas na swobodne wypowiedzi, w czasie których podkreślono nie tylko zasadność tego typu wyróżnień, ale również konieczność rozpoczęcia i prowadzenia przez społeczeństwo walki o pamięć historyczną. Niespodzianką była natomiast inicjatywa obecnych pracowników Służby Więziennej, którzy własnymi odznaczeniami docenili wysiłki w dziedzinie ochrony kultury i pamięci posła Wojciecha Buczaka, marszałka Władysława Ortyla oraz dyrektor IPN Oddział w Rzeszowie Ewę Leniart. 
Mateusz Werner
Kancelaria Zarządu