Jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu Polaka – Święto Niepodległości, obchodzone licznie i barwnie w całym kraju, miało również swoje uroczystości wojewódzkie w Rzeszowie. Oprócz oficjalnej ceremonii nie zabrakło także atrakcji dla postronnych uczestników, w tym najmłodszych, którzy zobaczyli pokaz musztry paradnej i defiladę wojskową. Samorząd Województwa Podkarpackiego reprezentował w tym dniu wicemarszałek Bogdan Romaniuk.
Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęła msza święta w kościele farnym w Rzeszowie. Następnie liczne poczty sztandarowe oraz uczestnicy reprezentujący wiele środowisk zgromadzili się na placu farnym przed pomnikiem pułkownika Leopolda Lisa-Kuli. Tutaj dokonano przegląd kompanii honorowych służb mundurowych i Strzelca, wciągnięto flagę narodową na maszt oraz odśpiewano hymn państwowy.
 
Swoje słowo do zebranych skierował Wojewoda Podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska oraz Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, którego list odczytał wicemarszałek Bogdan Romaniuk.
Wydarzenie to było dowodem na to, że wrogom Rzeczypospolitej, którzy w brutalny sposób dokonali rozbioru naszego kraju, nigdy nie udało się usunąć Polski z serc naszych rodaków. To właśnie dzięki tym ludziom, którzy w trudnych czasach przy wykorzystaniu wszelkich możliwych środków walczyli o zachowanie polskości, przetrwaliśmy trudną próbę udowadniając, że jako naród jesteśmy niezniszczalni – pisał marszałek Ortyl.
 
Na cześć polskich bohaterów, którzy w biegu dziejów oddali swoje życie dla Ojczyzny, odczytano podniosły Apel Pamięci oraz oddano salwę honorową. Przedstawiciele różnych władz i środowisk złożyli następnie wieńce i kwiaty, po czym przystąpiono do najbardziej widowiskowej dla wielu części uroczystości. Jej uczestnicy zobaczyli bowiem pokaz musztry paradnej w wykonaniu dziewcząt ze Związku Strzeleckiego „Strzelec” oraz defiladę wojsk i grup rekonstrukcyjnych.
 
Obchody kolejny raz potwierdziły trwałość postaw patriotycznych w naszym społeczeństwie, co jest budujące zwłaszcza biorąc pod uwagę obecność młodzieży. Jednak jednym z przesłań Święta Niepodległości powinna być świadomość ciągłej potrzeby dbania o pamięć historyczną i tożsamość narodową.
Materusz Werner
Kancelaria Zarządu