Dokumentować przeszłość, badać ją, edukować obecne i przyszłe pokolenia – te oraz szereg innych zadań muzealnictwa realizowane są w Rzeszowie w instytucjonalizowanej formie już od 80 lat. Na jubileuszu Muzeum Okręgowego, które jest instytucją kultury Samorządu Województwa Podkarpackiego, pośród wielu gości nie tylko ze środowiska muzealnego, Zarząd Województwa reprezentował wicemarszałek Wojciech Buczak.
Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji zmarłych i żyjących pracowników w przyległym do gmachu Muzeum kościele pw. Świętego Krzyża. Po niej rozpoczęto główne uroczystości w kinie „Zorza”. Tam, powitani przez dyrektora Bogdana Kaczmara goście, zapoznali się z krótką historią Muzeum Okręgowego, które swoje początki wiąże z postacią Franciszka Kotuli.
Warto podkreślić chęć wykorzystania nowych technologii w działaniu Muzeum, które tym sposobem chce dotrzeć do swoich odbiorców. Cała działalności i tworzenie pozytywnego przekazu nie byłoby jednak możliwe bez hojnych ofiarodawców oraz oddanych pracowników, którym należą się szczególne podziękowania i gratulacje – mówił wicemarszałek Buczak.
Następnie wręczono również nagrody państwowe i wyróżnienia muzealne, dla zasłużonych w swej działalności muzealników, a także współpracowników Muzeum Okręgowego. Dopełnieniem tej części uroczystości był występ muzyczny Dagny Cipory.
Na koniec goście przenieśli się do budynku głównego Muzeum, gdzie miała miejsce prezentacja nowo zakupionego obrazu Włodzimierza Tetmajera „Spotkanie”, w czym swój wkład oprócz MKiDN miał również samorząd województwa. Z kolei owocem współpracy Muzeum z Politechniką Rzeszowską była prezentowana wystawa „4 wymiAR muzeum”, gdzie dzięki nowoczesnym rozwiązaniom  technicznym zwiedzający mogli poznawać obiekt muzealny przy pomocy urządzeń mobilnych (tabletów, smartfonów).
Nie brakło również czasu na szereg podziękowań i gratulacji, głównie ze strony współpracujących z Muzeum Okręgowym instytucji kultury i nauki. Szczególny okazał się w tym względzie prezent od zaprzyjaźnionego muzeum z węgierskiej Nyiregyhazy – szabla z okresu I wojny światowej.