Wernisaż wystawy w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej zapoczątkował jedno z największych przedsięwzięć kulturalnych, które przez dziewięć dni będzie miało miejsce w Rzeszowie - stolicy Podkarpacia. Nagrody w ramach 15. Międzynarodowego Biennale Plakatu Teatralnego, twórcom kultury wręczył wicemarszałek Wojciech Buczak.

Na konkurs nadesłano 834 prace. Jury w składzie: Karel Míšek (Czechy), Thierry Sarfis (Francja), Stanislav Stankoci (Słowacja) i Krzysztof Motyka (Polska), obradowało w Rzeszowie w dniach 17-18 października. Zwycięzcom biennale przyznano trzy nagrody i trzy wyróżnienia specjalne.

I Nagrodę Marszałka Województwa Podkarpackiego otrzymał Marcin Markowski (Polska) za pracę „Shoulder The Lion”, II Nagroda Prezydenta Miasta Rzeszowa przypadła Danielowi Rudzkiemu (Polska) za pracę „Bez Wyjścia”, a III Nagrodę odebrał Jenko Radovan (Słowenia) za pracę „Le Petit Festival Du Theatre”.

Wyróżnienie specjalne Fud-Ujep, Usti nad Labem (Czechy) przypadło Youkichi Takaddy (Japonia) za pracę „Koto Solo Recital”, wyróżnienie specjalne Aug-Design, Praha (Czechy) wręczono Jackowi Doszyni (Polska) za pracę „Skowyt”, a wyróżnienie specjalne Akademii Sztuk Pięknych, Bratysława (Słowacja) trafiło na ręce Wojciecha Korka-Korkucia (Polska) za pracę „Dwóch w Twoim Domu”.

Po uroczystości wręczenia nagród, odbyła się premiera spektaklu pt. Kurka Wodna – Katastrofa Jest Coraz Bliżej wg. Witkacego, w reżyserii Jana Nowary.

54. Rzeszowskie Spotkania Teatralne już drugi rok odbywają się w nowej formule znanej jako Festiwal Nowego Teatru. Na deskach rzeszowskiego teatru wystąpią twórcy z: Krakowa, Tarnowa, Warszawy, Wrocławia i Gdańska. Nie zabraknie też warsztatów dla młodzieży, paneli dyskusyjnych, ale i ciekawych wernisaży.

Szczegółowy repertuar Festiwalu Nowego Teatru tutaj.

Daniel Kozik
Biuro Prasowe
Fot. Maciej Mikulski