Polskie tańce narodowe w tym Mazur z opery Halka zaprezentował Zespół Pieśni Tańca Karpaty podczas uroczystego koncertu w Filharmonii Podkarpackiej. Okazją był jubileusz jego 15-lecia działalności artystycznej. Z tej okazji okolicznościowy list do  uczestników uroczystości skierował marszałek Władysław Ortyl.
 
Po koncercie była okazja do okolicznościowych wystąpień i życzeń dla jubilata. W imieniu Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla głos zabrał Waldemar Szumny.
Jubileusz 15-lecia działalności Zespołu Pieśni i Tańca „Karpaty” czyni mi zaszczyt złożenia najserdeczniejszych gratulacji i wyrażenia słów uznania za Państwa wkład w kultywowanie i promocję rodzimego folkloru w kraju i za granicą – to słowa odczytane z listu marszałka Władysława Ortyla.
W kolejnych zdaniach marszałek przypomniał repertuar „Karpat” i wielkie uznanie zespołu, czego odzwierciedleniem jest spora liczba wyróżnień i nagród.
Korzystając ze sposobności składam najserdeczniejsze podziękowania za wkład w kultywowanie naszego dziedzictwa narodowego, a także pragnę życzyć wielu artystycznych sukcesów w dalszej działalności – zakończył swój list marszałek Władysław Ortyl.
W części artystycznej Zespół Pieśni i Tańca „Karpaty” wykonał specjalny program jubileuszowy, prezentując nowe kompozycje i choreografie, które specjalnie na tę okazję powstawały przez ostatnie 3 lata. Publiczność zgromadzona w Filharmonii Podkarpackiej miała okazję zobaczyć m.in. mazura z opery „Halka”, poloneza, krakowiaka oraz suity. Usłyszeć można było zaś przyśpiewki ze Spisza, pieśń żywiecką i wiele piosenek wykonywanych solo oraz grupowo.
Waldemar Szumny
Kancelaria Zarządu