Medale okolicznościowe „Obrońcy Ojczyzny 1939-1945” przyznane przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej otrzymali kolejni weterani walk o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej: Mieczysław Żygłowicz z Jasła (rocznik 1919) i Jan Sarakun z Rzepedzi (rocznik 1915).

Medale wręczyła wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Maria Kurowska. Ze względu na stan zdrowia wyróżnionych, uroczystości odbyły się w ich domach rodzinnych: w Jaśle - w obecności burmistrza Ryszarda Pabiana i w Rzepedzi - z udziałem wójta Gminy Komańcza Stanisława Bielawki oraz sołtys wsi Kazimiery Gisy.

Rocznica zakończenia II wojny światowej jest czasem, w którym szczególną uwagą zwracamy na bohaterów walczących o niepodległość naszej Ojczyzny. Walczących z bronią w ręku na różnych frontach, w różnych miejscach i w różnym czasie. Ludzie tacy jak pan, panie majorze, nie wahali się stanąć w obronie Ojczyzny, wiedząc, że mogą stracić najcenniejszy dar jakim jest życie. Za to składam panu majorowi najwyższe wyrazy uznania – mówiła wicemarszałek Maria Kurowska podczas wręczenia medalu panu Mieczysławowi Żygłowiczowi. W podobnych słowach wyraziła uznanie dla wybitnych zasług dla niepodległości Rzeczypospolitej oraz dla działalności kombatanckiej panu Janowi Sarakunowi.

Obydwaj odznaczeni kombatanci nie kryli wzruszenia, dziękowali za pamięć o ludziach, którzy walczyli w obronie Ojczyzny oraz za  osobiste przybycie przedstawicieli samorządów na uroczystość wręczenia medalu. Spotkanie było także okazją do wspomnień sprzed 70 lat, ale nie tylko.

W województwie podkarpackim medalem pamiątkowym „Obrońcy Ojczyzny 1939-1945” wyróżnieni zostali: Władysław Haba (Lutoryż), Marian Kosior (Tarnobrzeg), Marcin Krawczyk (Turza), Jan Sarakun (Rzepedź), Władysław Szpyt (Tarnobrzeg), Julian Wojtyna (Białobrzegi), Wacław Zathey (Lubaczów) oraz Mieczysław Jan Żygłowicz (Jasło).

Krystyna Kasprzyk
Kancelaria Zarządu