logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

Ochrona danych osobowych
 

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 19 01

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Kultura w regionie

wrota-kult

W pierwszy poniedziałek października obchodzono 71. rocznicę Bitwy Karpacko – Dukielskiej. Uroczystości związane z tym wydarzeniem stanowiły okazję do przypomnienia przez marszałka Władysława Ortyla, jak wielką tragedią była II wojna światowa.

Obchody rozpoczęły się na Cmentarzu Wojennym w Dukli, gdzie po odegraniu hymnów państwowych nastąpiło powitanie gości i złożenie wieńców. Następnie pod Krzyżem Pojednania miała miejsce modlitwa, zakończona złożeniem kwiatów.

W samo południe na Cmentarzu Parafialnym w Zarszynie została odprawiona modlitwa, po której na mogile poległych żołnierzy słowackich złożono wieńce. Miejscem dalszej części obchodów był Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowosielcach, gdzie w imieniu Marszałka Województwa Podkarpackiego głos zabrał Waldemar Szumny.

Bitwa Karpacko-Dukielska była jednym z najbardziej krwawych wydarzeń II wojny światowej na ziemiach polskich i zapisała się na kartach historii ofiarą tysięcy żołnierzy. Ogrom tragedii, jak miała miejsce na tych ziemiach, przytłacza także dzisiaj – choć bitwa rozegrała się wiele lat temu  – to słowa odczytane z listu marszałka Władysława Ortyla.

W kolejnych zdaniach marszałek przypomniał o tym, jak wielką klęską humanitarną była II wojna światowa i jak wielkiego hartu ducha wymagała od tych, którzy znaleźli się w jej niszczycielskich trybach.

Niech rocznicowe uroczystości będą okazją do uczczenia ofiar poległych w Bitwie Karpacko-Dukielskiej. To ważne, abyśmy pamiętali, jak wiele ludzkich istnień pochłonęła ta krwawa potyczka i jaka jest cena naszej wolności – zakończył swój list marszałek Władysław Ortyl.

Bezpośrednio po okolicznościowych wystąpieniach odbył się apel poległych, po którym nastąpiła salwa honorowa. Całość uroczystości zakończyła modlitwa za poległych i składanie wieńców.

Waldemar Szumny
Kancelaria Zarządu

Statystyka

Odwiedza nas 727 gości oraz 0 użytkowników.