Na stole w sali posiedzeń zarządu województwa, gdzie zwykle królują ważne dokumenty, dziś  pojawiły się smakołyki. Takie same jak te, które oczarowały gości Dożynek Prezydenckich. Był także tort w barwach Podkarpacia, jakiego w Spale kosztowała para prezydencka. Degustacja specjałów przygotowana przez Gminę Lubaczów była połączona z dyskusją podsumowującą udział województwa w Dożynkach Prezydenckich.  

Stoisko Podkarpacia na Dożynkach Prezydenckich w Spale w Miasteczku Regionów przygotowała w tym roku Gmina Lubaczów, tamtejsze Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych we współpracy z  Gminnym Ośrodkiem Kultury w Lubaczowie i Kresową Osadą.  Stoisko nawiązywało  wystrojem do szlacheckiego dworku. Zaprezentowane zostały na nim specjały podkarpackiej kuchni,  przetwory, wina i miody.

Wypadliśmy na Dożynkach Prezydenckich bardzo dobrze. Nasze stoisko odwiedziły prawdziwe tłumy. Nie tylko ze względu na tradycyjne smakołyki, które powstały z naturalnych produktów w oparciu o stare przepisy i receptury. Mieliśmy także ciekawą aranżację stoiska, piękny wieniec dożynkowy, atrakcyjne materiały promocyjne. Odwiedziło nas kilkanaście tysięcy osób. Myślę, że możemy mówić o sukcesie – mówił na spotkaniu wójt  Gminy Lubaczów Wiesław Kapel.

Specjały na Dożynki Prezydenckie w Spale przygotowały lubaczowskie Koła Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych oraz Kresowa Osada.

Przywieźliśmy dzisiaj do urzędu marszałkowskiego trochę tych smakołyków prezentowanych w Spale, żeby pokazać, jak reprezentowaliśmy tam nasze województwo. To są same swojskie wyroby, bez ulepszaczy i niezdrowych dodatków. Smaczne i zdrowe! – mówi Anna Kobiałka – wiceprezes Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych.

Mieliśmy też w Spale lubaczowskie miody, które cieszyły się dużym zainteresowaniem, wyroby mięsne, swojskie chleby – chcieliśmy pokazać jak smakuje Podkarpacie i Roztocze – dodaje Marta Tabaczek wicedyrektor GOK w Lubaczowie.

Marszałek Władysław Ortyl podziękował wszystkim osobom, które przygotowały podkarpackie stoisko w Spale.

Bardzo ładnie to wszystko wyglądało i prezentowało się znakomicie. Dziękuję za te starania, a także za dobrą promocję Podkarpacia i Roztocza, za to, że włączają się Państwo w działania samorządu województwa promujące ten wyjątkowo urokliwy zakątek naszego regionu. Razem możemy na pewno zdziałać znacznie więcej – mówił marszałek.

W trakcie spotkania marszałek pokroił tort w podkarpackich barwach. Degustacja połączona była z prezentacją multimedialną podsumowującą działania promocyjne na Dożynkach Prezydenckich w Spale.

Monika Konopka
fot. Michał Mielniczuk
Biuro Prasowe UMWP