Wielka defilada wojska była najbardziej spektakularnym punktem centralnych obchodów Święta Wojsk Lądowych, które odbyły się w Rzeszowie. Najważniejszą chwilą uroczystości  był apel z udziałem pocztów sztandarowych jednostek Wojsk Lądowych z całej Polski. Samorząd województwa podkarpackiego reprezentował podczas święta marszałek województwa Władysław Ortyl.  

W defiladzie w centrum Rzeszowa wzięły udział pododdziały wojsk lądowych z całego kraju: żołnierze 6 Brygady Powietrznodesantowej, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, 11 Dywizji Kawalerii Pancernej, 12 i 16 Dywizji Zmechanizowanej, 21 Brygady Strzelców Podhalańskich oraz poczty sztandarowe wszystkich jednostek wojskowych Wojsk Lądowych.

Podczas apelu Inspektorzy Wojsk Lądowych Polski i Niemiec  - generał dywizji Janusz Bronowicz oraz gen. broni Jorg Vollmer podpisali dokument dotyczący polsko – niemieckiej współpracy wojsk lądowych obu krajów. Pozwoli on na lepsze współdziałanie batalionów 34 Brygady Kawalerii Pancernej z Żagania oraz niemieckiej 41 Brygady Grenadierów Pancernych z Tollense-Kaserne.

Święto było okazją do uhonorowania wyróżniających się żołnierzy. Wręczone zostały także medale nadane przez Ministra Obrony Narodowej – „Za Zasługi dla Obronności Kraju”.  

Województwo podkarpackie to region, gdzie bardzo się lubi, a nawet kocha wojsko. Dlatego cieszymy się bardzo, że Święto Wojsk Lądowych odbywa się na Podkarpaciu. Jest to dla nas też okazja do promocji, pokazania naszych doświadczeń, naszego dziedzictwa. Obecność u nas generałów z różnych miejsc Europy jest dla nas bardzo ważna – mówił o wojskowym święcie marszałek Władysław Ortyl.

Przez cały dzień w Parku Jedności Polonii z Macierzą mieszkańcy Rzeszowa i Podkarpacia poznawali tajniki sprzętu wojskowego, jakim dysponują polskie Wojska Lądowe. Był czołg Leopard 2A5, czołg PT-91, popularny Rosomak, samobieżny moździerz Rak, wyrzutnie WR Langusta, samobieżna armato-haubica AHS DANA oraz wiele innych nowoczesnych konstrukcji Wielkie zainteresowanie wzbudzały strzelnica tunelowa i kontenerowa oraz broń strzelców wyborowych.   

Już w czwartek, w przeddzień święta, w Kościele Garnizonowym pw. Matki Boskiej Królowej Polski odbyła się Msza święta z tej okazji. W jej trakcie samorząd województwa reprezentował członek zarządu Stanisław Kruczek. 

Obchodom święta Wojsk Lądowych towarzyszyła dwudniowa konferencja poświęcona udziałowi Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Międzynarodowych Siłach Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) w Republice Afganistanu.

Święto Wojsk Lądowych obchodzone jest od 1996 roku, w rocznicę Wiktorii Wiedeńskiej czyli zwycięstwa króla Jana III Sobieskiego popod Wiedniem w 1683 roku. Wojska Lądowe to największy rodzaj Sił Zbrojnych. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie obrony przed atakiem lądowo-powietrznym w kraju. W ich skład wchodzą wojska pancerne i zmechanizowane, wojska aeromobilne, wojska rakietowe i artyleria, wojska obrony przeciwlotniczej, wojska inżynieryjne, wojska chemiczne, wojska łączności i informatyki. Z Wojsk Lądowych wydzielane są kontyngenty pełniące służbę w różnych zakątkach świata.


Aleksandra Gorzelak-Nieduży
Fot. Daniel Kozik
Video: Sebastian Kieszkowski
Biuro prasowe UWMP