150824Tegoroczne święto plonów w Studzianie rozpoczęła msza św. w intencji rolników, podczas której uczestnicy dziękowali za tegoroczne zbiory oraz modlili się o deszcz, z racji panującej suszy. Zarząd województwa reprezentował - członek zarządu Lucjan Kuźniar. W dożynkach uczestniczył również poseł Stanisław Piotrowicz a także gospodarz Gminy Przeworsk - Daniel Krawiec.

Zaproszonych gości w Wiejskim Domu Kultury przywitał barwny korowód, który uroczyście wniósł poświęcony wieniec w kształcie korony wykonany z  tegorocznych zbóż. Dożynkowym obrzędom towarzyszyły występy dzieci i młodzieży z Zespołu Szkół w Studzianie, które uświetniły uroczystość nie tylko swoim śpiewem, ale również i ludowym tańcem.

W swoim wystąpieniu członek zarządu zwrócił uwagę na tradycję świętowania dożynek, a także na  znaczenie chleba dla każdego człowieka oraz podziękował rolnikom za trud i pracę, za które należy się im godziwe wynagrodzenie:

Dzisiejsze tak uroczyste ukoronowanie żniw stanowi jedno z największych w ciągu roku świąt dla rolników. Dożynki, to polska, wielowiekowa tradycja. Tylko ten kraj, który pielęgnuje historyczne zwyczaje, może myśleć o przyszłości.  Jestem dumny, że podkarpaccy rolnicy z tak wielkim szacunkiem odnoszą się  do rodzinnej ziemi i z takim pietyzmem kultywują tradycje przodków. W tym szczególnym dniu pragnę podziękować wszystkim rolnikom za ich ciężką pracę, za chleb nasz powszedni, który jest jej wytworem. Dziękuję za umiłowanie Małych Ojczyzn, za polską gościnność oraz pielęgnowanie obyczajów.Jak mówi ludowe przysłowie: „Bez chleba żyć się nie da”. Słowa te są wyrazem naszej codziennej troski o chleb powszedni i głębokim uzasadnieniem dzisiejszej uroczystości. To także świadectwo wielkiego uznania dla rolników za ich trud, za ciężką pracę wykonywaną bez względu na warunki pogodowe, porę dnia czy nocy.Wszystkim Państwu życzę, aby każdy kolejny rok był czasem pomyślności, aby przynosił obfite plony i zadowolenie, aby polska wieś rozwijała się i piękniała, a jej mieszkańcy cieszyli się dobrobytem.

Tradycyjnie już dożynki w Studzianie licznie zgromadziły mieszkańców wsi i okolic, którzy po zakończonych obrzędach dożynkowych uczestniczyli w zabawie tanecznej przy dobrej muzyce.

 

 

Paweł Tworek 
Kancelaria Zarządu