150824-dozynkimielecTradycyjne Święto Plonów odbyło się w niedzielę w Mielcu. Dożynki powiatu po raz pierwszy odbywały się na bulwarach nad Wisłoką. Impreza zgromadziła tysiące mielczan. Każda z gmin powiatu przygotowała efektowną prezentację.

Gospodarzem dożynek był starosta mielecki Zbigniew Tymuła. Wśród gości nie zabrakło parlamentarzystów, europosłów i samorządowców z regionu. Gospodarz imprezy przypomniał o ważnej funkcji jaką pełnią rolnicy.

– Polska wieś potrzebuje wciąż wsparcia, a polska ziemia ochrony ze strony Państwa – tłumaczył Zbigniew Tymuła, który dziękując za plony odwołał się również do nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II.

Rolnikom z powiatu mieleckiego za plony dziękował również marszałek Władysław Ortyl. Odczytał on również specjalny list, który do mieleckich rolników skierował prezydent Andrzej Duda.

– Polska nie może rezygnować z własnej, narodowej polityki wobec wsi i rolnictwa. Rolnik to zawód szczególny. Od jego ciężkiej pracy, zależą nie tylko biologiczne podstawy egzystencji narodu, ale również pomyślny rozwój całego państwa. Rolnicy mają więc prawo oczekiwać znacznie większego niż dotąd zainteresowania i wsparcia ze strony władz. Akcesja do Unii Europejskiej przyniosła polskiej wsi wiele pozytywnych zmian.  Nie rozwiązała jednak wszystkich problemów – napisał w liście Andrzej Duda.      

 

 

tekst/fot. 
Tomasz Leyko
rzecznik prasowy UMWP