150815-swietowojskapolUroczysta defilada, salwa honorowa i tłumy rzeszowian mimo upalnej pogody - tak wyglądało tegoroczne Święto Wojska Polskiego, które przypomina Polakom o zwycięskiej bitwie nad bolszewikami przed niemal 100 laty. W regionie główne obchody odbyły się w Rzeszowie. Zarząd województwa reprezentował marszałek Władysław Ortyl.

Uroczystości poprzedziła msza święta w rzeszowskim kościele garnizonowym. Po jej zakończeniu uczestnicy przeszli ulicami miasta. Na placu przed pomnikiem gen. Władysława Sikorskiego gości przywitał gen. bryg. Wojciech Kucharski - dowódca 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.

Marszałek Ortyl zwracając się do zgromadzonych, podkreślił związek między lokalną społecznością a żołnierzami na Podkarpaciu:

- Wojsko Polskie cieszy się niesłabnącym szacunkiem społecznym. Stoi na straży wolności naszego kraju, włączając się w międzynarodowe misje pokojowe i stabilizacyjne. Tu – na podkarpackiej ziemi tradycje wojskowe są szczególnie żywe. Przykładem tego jest 21 Brygada Strzelców Podhalańskich - nowoczesna formacja wojskowa kontynuująca najlepsze tradycje wszystkich jednostek górskich. Żołnierze 21 Brygady wielokrotnie brali udział w misjach pokojowych, humanitarnych i stabilizacyjnych - w Syrii, Libanie, Bośni, Albanii, Kosowie, Iraku i Afganistanie - wyliczał Władysław Ortyl.

Po przemówieniach goście złożyli kwiaty przed pomnikiem gen. Władysława Sikorskiego. Obchody zakończyła defilada jednostek mundurowych z Podkarpacia.

Michał Mielniczuk
biuro prasowe UMWP