logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

Ochrona danych osobowych
 

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 19 01

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Kultura w regionie

wrota-kult

W Muzeum Podkarpackim w Krośnie otwarto wystawę „Inne Światy/Zaświaty - Tajemnice życia w epoce brązu w północno-wschodnich Węgrzech”. Wystawa przygotowana przez archeologów z Herman Ottó Muzeum w Miszkolcu prezentuje najnowsze wyniki prac badawczych dotyczących epoki brązu (2300 do 900 p. n. Ch.) na terenie województwa (komitatu) Borsod-Abaúj-Zemplén. W wernisażu uczestniczyła Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Maria Kurowska.

Przybyli również  goście z Herman Ottó Muzeum w Miszkolcu: Tamas Pusztai - Dyrektor, archeolog, Gabor Szorenyi - z-ca dyrektora, kierownik działu archeologicznego, Krisztian Toth - archeolog, Jan Belzak - archeolog (Koszyce) oraz pracownicy Muzeum w Miszkolcu.

Zwracając się do zgromadzonych wicemarszałek M.Kurowska pogratulowała gościom węgierskim odkryć, które wzbogacają wiedzę na temat naszej przeszłości.

Badania archeologiczne stanowią jedyny dostępny instrument w procesie poznawania przeszłości człowieka w okresach pozbawionych źródeł pisanych. Dlatego  tak wielką wagę przykłada się do ich znaczenia dla podstawowej wiedzy o dziejach ludzkości. Wiedza ta jest niezwykle istotna z punktu widzenia społecznego, gdyż wzmaga i jednocześnie kształtuje poczucie własnej tożsamości narodowej i kulturowej - mówiła wicemarszałek.

Podkreśliła ponadto ważną rolę współpracy pomiędzy obydwoma muzeami, doceniła też sukcesy krośnieńskich archeologów.

Wystawa  „Inne Światy/Zaświaty” zaprasza do ekscytującej podróży, przenoszącej nas w czasie i przestrzeni, ukazującej podobieństwa i różnice w ludzkiej kulturze na przestrzeni tysiącleci. Zachęca zwiedzających do rozważań na temat życia codziennego naszych przodków, ich rytuałów i wierzeń.

Ekspozycja prezentowana w Krośnie nie była wcześniej nigdzie pokazywana. W Krośnie będzie dostępna dla zwiedzających do 13 września. Do Polski wróci ponownie w 2016 roku, gdzie  będzie można ją zobaczyć w największych muzach.

Krystyna Kasprzyk
Kancelaria Zarządu
Fot. R.Kubit

Statystyka

Odwiedza nas 649 gości oraz 0 użytkowników.