Tłumy turystów odwiedziły Zagrodę Garncarską w Medyni Głogowskiej, gdzie 5 lipca już po raz dwudziesty odbył się Jarmark Garncarski. Wśród atrakcji były m.in. warsztaty ceramiczne, degustacja potraw pieczonych w piecu chlebowym oraz liczne konkursy i dobra muzyka.

W czasie oficjalnego otwarcia imprezy głos w imieniu Marszałka Województwa Podkarpackiego, Władysława Ortyla, zabrał Waldemar Szumny.

Cieszy mnie fakt, że dzięki takim przedsięwzięciom działają Państwo na rzecz promocji sztuki garncarskiej zwłaszcza wśród młodych ludzi, którzy historię produkcji ceramiki znają jedynie z książek. Dzięki zajęciom praktycznym odbywającym się podczas jarmarku, młodzież będzie mogła przekonać się, w jaki sposób niegdyś wypalano ceramikę – odczytał z listu marszałka – Waldemar Szumny.

 

W liście skierowanym do uczestników jarmarku marszałek przypomniał także o turystycznym i historycznym znaczeniu Medyni Głogowskiej, która stwarza możliwości promowania bogatych tradycji Podkarpacia, będących powodem do odczuwania dumy.

Korzystając z okazji, pragnę przekazać serdeczne pozdrowienia wszystkim uczestnikom Jarmarku Garncarskiego, życząc wszystkim udanej zabawy. Organizatorom życzę powodzenia w realizacji przedsięwzięcia oraz wielu kolejnych równie wspaniałych inicjatyw – zakończył swój list marszałek Władysław Ortyl.

 

Po wystąpieniach zaproszonych gości odbył się koncert zespołów folklorystycznych z udziałem gościa specjalnego – Kapeli Wirtuozi Galicji. Następnie wystąpił Kabaret pod Wyrwigroszem, a całość zakończyła zabawa Na Deptaku.

 

Podczas Jarmarku w Zagrodzie Garncarskiej miało miejsce Odsklepienie Cepucha – uroczyste otwarcie tradycyjnego pieca z wypaloną ceramiką, a także projekcja archiwalnego filmu z 1949 r. pt. Ośrodek Garncarski w Medyni Głogowskiej oraz pokazy garncarskie, warsztaty i konkursy ceramiczne dla dzieci. Odbył się również kiermasz ceramiki i rzemiosła karpackiego oraz smakowanie potraw pieczonych w ceramicznych naczyniach w mobilnym piecu chlebowym.

 

Ponadto w Gminnym Ośrodku Kultury i Rekreacji w Czarnej otwarto wystawę GARNCARZOWE – W CIENIU MISTRZA, a w ramach wydarzenia Na Garncarskim Szlaku możliwe było zwiedzanie z przewodnikiem Galerii Władysławy Prucnal i kościoła parafialnego.

 

Impreza odbyła się pod honorowym patronatem Posła na Sejm RP Kazimierza Gołojucha oraz Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla.

 

Waldemar Szumny
Kancelaria Zarządu