Z okazji kolejnej rocznicy śmierci gen. broni Władysława Sikorskiego zorganizowano w Rzeszowie upamiętniające ten fakt uroczystości patriotyczne. Samorząd Województwa Podkarpackiego reprezentował w nich radny i przewodniczący Komisji Budżetu, Mienia i Finansów Jerzy Cypryś.

Obchody rocznicowe odbyły się w rzeszowskim Parku Jedności Polonii z Macierzą, gdzie stoi pomnik Wodza Naczelnego z okresu II wojny światowej. Generał Sikorski, urodzony w Tuszowie Narodowym, uczęszczający w 1898-1902 do seminarium nauczycielskiego w Rzeszowie, to jeden z wybitniejszych patriotów pochodzących z ziemi podkarpackiej. Jednak upamiętnienie tragicznie zmarłego 4 lipca 1943 roku męża stanu, nie było jedynym celem uroczystości.

 

Oddając cześć naszemu Rodakowi – generałowi Władysławowi Sikorskiemu, nie tylko upamiętniamy jego postać, ale wypełniamy nasz obowiązek wobec wielu pokoleń Polaków, którzy walczyli i ginęli w służbie Ojczyzny. Nasza pamięć jest największym hołdem, jaki możemy oddać bohaterom minionych lat – brzmiały słowa Marszałka Władysława Ortyla odczytane przez Jerzego Cyprysia.

 

Uroczystości uświetniła obecność kompanii honorowej 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Oprócz odśpiewania hymnu narodowego i wciągnięcia na maszt flagi, zebrani wysłuchali apelu pamięci oraz salwy honorowej. Nie zabrakło także uczniów z Zespołu Szkół Energetycznych im. Generała Władysława Sikorskiego recytujących okolicznościowy wiersz. Na koniec przedstawiciele władz i organizacji złożyli kwiaty.

 

Mateusz Werner
Kancelaria Zarządu