Tuż przed rozpoczęciem obrad Sejmiku Województwa korytarz przed aulą im. Łukasza Cieplińskiego zamienił się w scenę dla macedońskich tancerzy. Młodzi artyści zaprezentowali tradycyjne dla swego regionu tańce, które oklaskiwali przedstawiciele zarządu, radni oraz pracownicy urzędu. Chwilę wcześniej członkowie zespołu pieśni i tańca kud „Grigor Prlicev” ze Skopje odwiedzili wicemarszałka Wojciecha Buczaka.

Młodzież z Macedonii odwiedziła nasz region w związku w odbywającym się w Niebocku XI Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym Dzieci Gór i Dolin. Impreza jest jedną z największych kulturalnych wydarzeń w woj. podkarpackim, mająca na celu prezentacje szeroko pojętego folkloru (tańców, muzyki, obrzędów) wielu krajów europejskich. Patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl. Natomiast wicemarszałek Wojciech Buczak opowiedział młodzieży z południa Europy o zasadach funkcjonowania samorządu województwa i zapewnił, że cyklicznie odbywająca się impreza będzie otrzymywała ciągłe wsparcie zarządu.

Tylko w tym roku na scenie w Niebocku zaprezentowało się ponad 300 młodych wykonawców z 8 krajów. Pokazy zobaczyło ponad 3000 osób, a artyści odwiedzający nasz region zyskali szansę zwiedzenia jego największych atrakcji.

Michał Mielniczuk
biuro prasowe UMWP