Samorząd Województwa Podkarpackiego

bip27 epuap27 rss27 mowiaca przegladarka ruch sluch

Kultura

Święto 20 Pułku Ułanów

|
Sebastian Kieszkowski

Setki osób wzięły udział w święcie 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego, które odbyło się w Leżajsku. Było na co popatrzeć, gdyż w uroczystej defiladzie uczestniczyli kawalerzyści z różnych stron Polski.

20 Pułk Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego w okresie międzywojennym stacjonował w Rzeszowie. Dlatego Oddział Kawalerii Ochotniczej w barwach 20 Pułku Ułanów działający przy Ośrodku Jeździeckim „Equistro” w Wierzawicach k. Leżajska, postanowił uczcić pamięć o kawalerzystach i ich czynach. Stąd ta widowiskowa impreza, która jest – jak mówią organizatorzy - chęcią złożenia hołdu ludziom, którzy wchodzili w szeregi 20 Pułku oraz ich bohaterskim czynom. 
Z okazji święta do Leżajska przybyły delegacje i sekcje konne z innych Pułków Kawalerii Ochotniczej z całego kraju. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w leżajskiej Bazylice O.O. Bernardynów, w czasie której modlono się za poległych i pomordowanych ułanów. Po niej kawalerzystów można było podziwiać podczas defilady, która odbyła się z udziałem orkiestry, a towarzyszyły jej tłumy widzów, którzy brawami nagradzali wspaniale prezentujących się kawalerzystów.
W święcie wziął udział wicemarszałek Wojciech Buczak, który przekazał list od marszałka W. Ortyla i podziękował organizatorom za pielęgnowanie i kultywowanie przedwojennych tradycji oręża polskiego.
Ważnym wydarzeniem było także poświęcenie sztandaru, który otrzymał Oddział Kawalerii Ochotniczej w barwach 20 Pułku Ułanów.

Monika Konopka
Biuro Prasowe UMWP
Fot. Wacław Łaput