Zarząd Województwa Podkarpackiego po raz kolejny przyznał nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Laureatów nagrodzili podczas piątkowej gali wicemarszałek Wojciech Buczak i przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej Sejmiku Województwa Podkarpackiego Anna Schmidt-Rodziewicz.

Wicemarszałek Wojciech Buczak mówił, że należy wspierać twórców kultury, bo to właśnie oni promują Podkarpacie:

Nagradzając twórców chcemy podkreślić ich rolę w promowaniu Podkarpacia, w tworzeniu takiego bardzo pozytywnego wizerunku i dawania świadectwa przywiązania do wartości patriotycznych, do umiłowania tej właśnie Małej Ojczyzny – mówił wicemarszałek Buczak.

Uroczystość, która odbyła się w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie, była także okazją do wręczenia odznaczeń państwowych. Na początku gali, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska odznaczyła „Medalami Zasłużony Kulturze Gloria Artis” dwoje artystów z Podkarpacia.

To istniejące już dziesięć lat odznaczenie wręczane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wniosek różnych organizacji i władz samorządowych. Procedura przyznawania zaczyna się w związku z tym od wpłynięcia do ministerstwa takiego wniosku złożonego przez środowisko, które jest lepiej niż my zorientowane w takiej sprawie. Następnie pochyla się nad tymi wnioskami kapituła, która funkcjonuje przy ministerstwie i ocenie podlega dorobek, dotychczasowe osiągnięcia i przyznane odznaczenia w dziedzinie kultury. Dlatego trudno tu mówić o jakiś ostrych kryteriach, ważne jest przede wszystkim, że mówimy o ludziach, którzy są bardzo zasłużeni dla polskiej kultury – mówiła minister Omilanowska.

Sławomir Woźniak, teatrolog, animator kultury i pomysłodawca wielu imprez artystycznych, który otrzymał nagrodę zarządu województwa uważa, że to dla niego ważne wyróżnienie.

To jest dla mnie bardzo sympatyczne i przyjemne, że Zarząd Województwa Podkarpackiego przyznał mi w tym roku to wyróżnienie. Bardzo się cieszę, będę robić dalej to, co robię po prostu.

Jako inicjator zajęć plastycznych dla dzieci i młodzieży twierdzi, że w młodym pokoleniu tkwi talent artystyczny, który należy odkrywać i doceniać:

Dzieci i młodzież na terenie całej Polski i Podkarpacia – to nie jest wyjątkiem - ma ogromny potencjał, potencjał artystyczny, jest mnóstwo utalentowanych dzieci, utalentowanej młodzieży – mówił Woźniak.

Pani Maria Rudnicka, poetka, malarka i piosenkarka, która tego dnia również odebrała nagrodę, uważa, że jest ona dla niej wyróżnieniem, pozwalającym sfinansować jej kolejne przedsięwzięcia. Z pasją opowiadała o swojej twórczości i ambitnych planach na przyszłość. Mówi, że chce wydać drugą płytę, a ta nagroda z pewnością jej na to pozwoli:

Moja nagroda pozwoli mi spełnić marzenie, żeby nagrać drugą płytę – przyznała.

Zarząd województwa przyznając nagrody brał pod uwagę m.in. szczególne osiągnięcia w działalności kulturalnej, a także udział we wzbogacaniu dorobku kulturowego regionu. Nad wyborem laureatów czuwała komisja, w której składzie zasiedli pracownicy naukowi, dziennikarze i dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie. Oprawę muzyczną podczas gali zapewnił Creatve Quinted z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Wandy Kossakowej w Sanoku.

Poniżej szczegółowy opis odznaczonych „Medalami Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz nagrodzonych przez Zarząd Województwa Podkarpackiego twórców kultury.

Daniel Kozik
Biuro Prasowe
Fot. Mateusz Werner
Kancelaria Zarządu