logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

Ochrona danych osobowych
 

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 19 01

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Kultura w regionie

wrota-kult

150616-dzienpamieciUroczyste obchody „Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych”, upamiętniające 75. Rocznicę pierwszego transportu więźniów do KL Auschwitz oraz 70. Rocznicę wyzwolenia niemieckich obozów koncentracyjnych, odbyły się 16 czerwca w Rzeszowie.

Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod Pomnikiem Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych na cmentarzu Wilkowyja. W imieniu marszałka Władysława Ortyla kwiaty złożył Waldemar Szumny.

Następnie miała miejsce Msza Święta w intencji pomordowanych i ocalonych z zagłady ofiar niemieckich obozów koncentracyjnych, pod przewodnictwem J. E. Ks. Biskupa Kazimierza Górnego w Kościele p.w. Św. Krzyża. Po niej program słowno-muzyczny zaprezentowali uczniowie Zespołu Szkół Kształcenia Ustawicznego i Zespołu Szkół Muzycznych Nr 1 im. Karola Szymanowskiego w Rzeszowie.

Po tych uroczystościach uczestnicy udali się do Ratusza, gdzie nastąpiło spotkanie międzypokoleniowe byłych więźniów obozów koncentracyjnych z młodzieżą i zaproszonymi gośćmi. Odbyło się ono w Sali Sesyjnej Ratusza i było połączone z prelekcją dr hab. Elżbiety Rączy (OBEP IPN w Rzeszowie) „Za drutami obozów koncentracyjnych. Na przykładzie życia i śmierci więźniów KL Auschwitz-Birkenau” i projekcją filmu „Dni mojego życia …Auschwitz. Historia prawdziwa” w reż. Grzegorza Rosengartena.

 

Waldemar Szumny
Kancelaria Zarządu

Statystyka

Odwiedza nas 876 gości oraz 0 użytkowników.