Samorząd Województwa Podkarpackiego

bip27 epuap27 rss27 mowiaca przegladarka ruch sluch

Kultura

Święto u Podhalańczyków

|
Michał Mielniczuk

W samo południe na rzeszowskim stadionie „Podhalańczyka” odbył się uroczysty apel, stanowiący główną część obchodów  22 rocznicy powstania 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Tradycyjnie już z „dnia otwartego koszar” skorzystali rzeszowianie, dla których święto jednostki na stałe wrosło w kalendarz imprez kulturalnych miasta.

Uroczystości poprzedziła msza święta w kościele garnizonowym oraz apel pamięci pod tablicą pamiątkową Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich. Jak co roku przyznano tytuły „Honorowego Podhalańczyka”, którym tym razem została wyróżniona m.in.: prof. Marta Wierzbieniec – dyrektor Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego.

Wśród zaproszonych gości znalazł się także marszałek Władysław Ortyl, który docenił wkład żołnierzy w kształtowanie postaw patriotycznych u młodzieży.

- Profesjonalizm i dobre wyszkolenie, które prezentują Podhalańczycy to tylko jeden z atutów 21 Brygady. Drugim, równie ważnym, jest pielęgnowanie tradycji polskich jednostek podhalańskich i krzewienie postaw patriotycznych, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. To właśnie dzięki zaangażowaniu żołnierzy w sprawy regionu, a szczególnie poprzez uczestnictwo w ważnych świętach i uroczystościach, młodzi ludzie uczą się miłości do Ojczyzny i świadomości tego, że jesteśmy wspólnotą narodową – dziękował żołnierzom marszałek Ortyl.

Święto było także okazją do wręczenia odznaczeń żołnierzom jednostki. Przyznane zostały m.in. Gwiazdy Iraku i Afganistanu, które weterani tych wojen odebrali z rąk gen. bryg. Wojciecha Kucharskiego – dowódcy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.

tekst/fot. 
Michał Mielniczuk
Biuro prasowe UMWP