W nocy, z 16 na 17 maja podkarpackie muzea otworzą się dla wszystkich pasjonatów historii, którzy będą mogli za darmo obejrzeć muzealne zbiory. Noc Muzeów w tym roku odbywa się już po raz dziesiąty. Jubileuszowa edycja - jak co roku - z pewnością zachęci mieszkańców Podkarpacia do uczestnictwa w tym niecodziennym przedsięwzięciu.

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie podczas Nocy Muzeów zaprezentuje m.in. „Symfonię pełną barw. Kolekcję kolorystów ze zbiorów muzeum, Galerię Rzemiosła Artystycznego w nowej odsłonie, czy Nową ekspozycję „Żołnierz polski 1914-1945 - kolekcję Jana Partyki. Tegorocznym hitem będzie prezentacja nowo nabytego obrazu Józefa Pańkiewicza – dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji pod linkiem: http://nocmuzeow.muzeum.rzeszow.pl/?page_id=17

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie podczas Nocy Muzeów będzie prezentować najcenniejsze zbiory specjalne: rękopisy, inkunabuły, starodruki, unikatowe książki z XIX wieku. Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych, odbędą się m.in: warsztaty plastyczne - „Bajkowa kuchnia mistrzów Jana Brzechwy i Juliana Tuwima”, gra przygodowa „Biblioteczne zakątki”, animacje, gry i mini konkursy „W nocnej krainie zabawy”. Atrakcją wieczoru będzie Teatrzyk Iluzji i Lalki Alladyn.

Więcej informacji pod linkiem: http://www.strefaimprez.pl/rzeszow/noc-muzeow-2015-w-rzeszowie-wojewodzka-i-miejska-biblioteka-publiczna-program-252613

W Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, Noc Muzów będzie miała kameralny charakter. Od godz. 17.00 Wojciech Smarzowski z ekipą filmową będzie kręcił w skansenie zdjęcia nocne do swojego najnowszego filmu. Zwiedzający będą mogli w tym dniu obejrzeć wystawę prac Olgi Bardan, która przez blisko sześć lat tworzyła dla Muzeum projekty graficzne, a także obejrzeć projekcję spektaklu telewizyjnego „Kuracja” będącego adaptacją powieści Jacka Głębskiego, a później wziąć udział w koncercie zespołu Łubu-Dubu, czyli folkowy rock w oprawie młodości, świeżości i pięknej muzykalności.

Więcej informacji pod linkiem: http://www.muzeumkolbuszowa.pl/wydarzenia/399-noc-muzeow-2015

Wiele atrakcji czeka na chcących odwiedzić Muzeum Podkarpackie w Krośnie, gdzie oprócz zwiedzania ekspozycji stałych będzie można wziąć udział w kiermaszu sztuki, koncercie muzyki kameralnej – przed widzami wystąpi zespół Karczmarze - w pokazie basistów Blue Fire, czy w koncercie Mariana Opani „Moje fascynacje”.

Więcej informacji na stronie muzeum, pod linkiem:

http://www.muzeum.krosno.pl/nowosci/113.html

Mieszkańcy Przemyśla będą mogli zwiedzać stałe i czasowe wystawy w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej w Przemyślu z udziałem 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich. Dla najmłodszych zostaną zorganizowane warsztaty plastyczne dla dzieci „święty w szkle zaklęty – św. Florian patron strażaków”. Będzie można również obejrzeć projekcję archiwalnego filmu „Pogrzeb Marszałka Piłsudskiego” i wziąć udział w ROFF PARTY – imprezie muzycznej wzbogaconej o wizualne efekty świetlne i pirotechniczne na dachu muzeum.

Więcej informacji pod linkiem: http://muzeum.przemysl.pl/mnzp/

Galeria Sztuki Współczesnej w Przemyślu, w Noc Muzeów organizuje z kolei Międzynarodowe Triennale Malarstwa Regionu Karpat SREBRNY CZWOROKĄT 2015.

Więcej informacji pod linkiem:

http://www.bwaprzemysl.pl/2015/Triennale_Programme_2015.html

Atrakcje będą czekać również na zwiedzających Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce, gdzie w klimatycznej scenerii bobrzeckiego lasu oświetlonego lampami będzie można zobaczyć ciekawe atrakcje m.in. ekspozycję multimedialną w „Domu Łukasiewicza” oraz ekspozycję we wnętrzu XIX-wiecznego kieratu.

Więcej informacji pod linkiem: http://bobrka.pl/pl/aktualnosci/naftowa-noc-muzeow-2015.html

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku zaplanowało z kolei nocne zwiedzanie obiektów Galicyjskiego rynku, ponadto będzie można także wziąć udział w potańcówce w remizie przy muzyce z lat 20. i 30. oraz retro projekcji filmów.

Więcej informacji pod linkiem: http://skansen.mblsanok.pl/aktualnosci/2015/062/noc.jpg

Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu podczas Nocy Muzeów będzie prezentować m.in. wystawę czasową pt. Jan Paweł II na kartach pocztowych − przygotowaną z okazji Roku Ojca Świętego ze zbiorów prywatnych Czesława Drąga z Boguchwały. Zwiedzający będą mogli spotkać się z Józefem Baranem – znanym poetą, eseistą, dziennikarzem, autorem kilkudziesięciu książek oraz wziąć udział w koncercie zespołu Pora Wiatru z Krakowa –finalistów programu TV Polsat „Tylko muzyka. Must be the music”.

Więcej informacji pod linkiem: http://www.muzeumzarnowiec.pl/aktualnosci.html

Mielczanie również nie będą mogli narzekać na brak atrakcji. Drzwi przed nimi otworzy m.in. „Jadernówka” Oddział Fotograficzny Muzeum Regionalnego w Mielcu, gdzie już od godz. 13.00 będzie czekać mnóstwo atrakcji dla najmłodszych, jak malowanie twarzy, zamykanie w bańkach mydlanych, kręcenie rzeźb z balonów. O 22.00 odbędzie się z kolei spektakl dla dorosłych „Wieczór Komediowy 2” – Grupa Winegret z Wrocławia, a po nim kino nocne z Charlie Chaplinem: projekcja filmów „Dzisiejsze czasy”/”Dyktator”.

Więcej pod linkiem: http://www.muzeum-mielec.pl/

 

Daniel Kozik
Biuro Prasowe UMWP