W Trzcianie już po raz XII, na corocznym forum, spotkali się dziennikarze i wydawcy prasy samorządowej. W Forum uczestniczył również marszałek Władysław Ortyl, który docenił pracę lokalnych tytułów. Przedstawił także plany rozwojowe województwa w nowej perspektywie finansowej.

O znaczącej roli jaką pełnią dla mniejszych społeczności wydawnictwa lokalne i sublokalne mówił gospodarz Świlczy - Artur Dziedzic.

Dzięki takiej prasie ludzie ze sobą rozmawiają. Tworzy się obieg informacji pomiędzy obywatelami, prasą i samorządem. Dzięki temu następuje integracja społeczna, kształtuje się społeczeństwo obywatelskie – podkreślał wójt Dziedzic.

Podobnego zdania był Marek Jastrzębski, dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury, który zwrócił uwagę uczestników forum na to, że praca w lokalnej prasie to duża odpowiedzialność.

Pełnicie bardzo ważną rolę – zaznaczył już na początku dyrektor Jastrzębski. – Piszecie o ludziach, z którymi możecie się spotkać, często są to wasi sąsiedzi. Ci ludzi was oceniają to jest bardzo trudne i odpowiedzialne zadanie – mówił do dziennikarzy obecnych na sali.

Wątek kontynuował także marszałek Władysław Ortyl, który podkreślał specyfikę lokalnej prasy samorządowej. Zauważył, że unika ona tematów sensacyjnych i nie interesuje się plotką. Przedstawia za to sprawy ważne dla czytelników, te które interesują ich na co dzień. Dodatkowo zwrócił też uwagę na świlczański kwartalnik „Trzcionka”, który lokalnie ukazuje się od 18 lat.

To wyraz aktywności samorządu i zespołu, który tworzy to czasopismo. Widać tu pasję i zamiłowanie do miejsca, którego ta prasa dotyczy – mówił marszałek. – Jako PSST czujemy obowiązek żeby spotykać się i współpracować. Jesteśmy nielicznym województwem, które ma takie stowarzyszenie w swojej strukturze – zaznaczył.

Marszałek Ortyl mówił też o nowej perspektywie unijnej. W kontekście współpracy z samorządami lokalnymi tłumaczył jak kształtują się szanse na rozwój regionu. Najwięcej było o planach samorządu m.in. w sferze gospodarki, przemysłu, edukacji kultury i ochrony środowiska. Sporo uwagi marszałek poświęcił też pieniądzom, które samorząd województwa wynegocjował na obecną perspektywę.

Cieszymy się z tych pieniędzy. Warto jednak podkreślić, że te ponad 2 mld euro są nam dane. Musimy pamiętać, że dziś mamy też dostęp do programów krajowych. O te pieniądze, jak również te z Polski Wschodniej, musimy się starać. To ile uda się zdobyć będzie miarą sukcesu samorządowców, uczelni czy przedsiębiorców – zaznaczył.

Na tegorocznym Forum Prasy Samorządowej nie zabrakło słów na temat potencjału Podkarpacia. O tym jak wygląda i smakuje żywność z regionu mówiła Dorota Jamrozy z urzędu marszałkowskiego. Dziś na liście produktów tradycyjnych wpisane jest 183 produkty z Podkarpacia. Nasze województwo jest liderem w skali kraju.

Wkładamy dużo pracy żeby powstawały zakłady produkujące tradycyjny ser czy chleb. To nie tylko specyficzny smak, ale też niepowtarzalny produkt, o który pytają nas za granicą. Chcemy pokazać im to, co mamy najlepsze, oprócz naszej gościnności, tradycji czy szlachetnej duszy – mówiła D. Jamrozy.

Sebastian Kieszkowski
Biuro prasowe UMWP