W Markowej k. Łańcuta uczczono pamięć rodziny Ulmów. Dokładnie 71 lat temu za ukrywanie Żydów z rąk niemieckiej żandarmerii zginął wówczas Józef Ulma, jego żona Wiktoria, która była w ciąży oraz ich sześcioro dzieci.

Uroczystości rozpoczęły się mszą w kościele parafialnym w Markowej. Po niej uczestnicy obchodów złożyli kwiaty pod pomnikiem poświęconym rodzinie Ulmów oraz na ich grobie, który znajduje się na cmentarzu w Markowej. Samorząd województwa reprezentował marszałek Władysław Ortyl, wicemarszałek Wojciech Buczak i członek zarządu Lucjan Kuźniar.

Marszałek Ortyl przypomniał podczas uroczystości tragiczną historię rodziny Ulmów. Mówił także o ich bohaterstwie i konieczności zachowania dla potomnych wiedzy o tym tragicznym wydarzeniu:
Jesteśmy tutaj dzisiaj właśnie po to, by ocalić tę pamięć, ale także po to, by przywołać wspomnienie o tych, którzy w wojennej zawierusze, narażając życie swoje i swoich bliskich, odważyli się na heroiczną postawę niesienia pomocy najbardziej potrzebującym. Ich ofiara jest nie do przecenienia, ale także trudna do zrozumienia przez współczesnych, dlatego tak ważną rolę sprawować będzie powstające w Markowej muzeum – mówił marszałek Ortyl.
Powstające w Markowej Muzeum Polaków Ratujących Żydów na Podkarpaciu im. Rodziny Ulmów ma być gotowe jeszcze pod koniec tego roku. Uczestnicy obchodów zobaczyli jak postępują prace. Roboty budowlano-instalacyjne budynku muzeum oraz infrastruktura zewnętrzna realizowane są zgodnie z przyjętym i uzgodnionym z wykonawcą harmonogramem. Zakończono w 100% stan surowy zamknięty budynku wraz z dachem i elewacją. Gotowy jest też plac przed budynkiem. Obecnie kontynuowane są prace wykończeniowe i instalacyjne. Opracowany został także projekt scenografii muzeum.
Monika Konopka
Fot. Daniel Kozik
Biuro prasowe