logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

Ochrona danych osobowych
 

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 19 01

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Kultura w regionie

wrota-kult

11034407 878234545562712 5787297194629393608 oApelem poległych i złożeniem kwiatów pod pomnikiem Łukasza Cieplińskiego zakończyły się tegoroczne obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Mimo, iż święto przypada na 1 marca, to już w piątek 27 lutego, wspominki członków antykomunistycznego podziemia rozpoczął Dariusz „Maleo” Malejonek koncertując w rzeszowskim klubie „Pod Palmą”. Natomiast w sobotnim marszu ulicami miasta wzięło udział niemal 2000 osób. 

Piątkowy koncert, którego współorganizatorem było Województwo Podkarpackie przyciągnął kilkaset osób ciekawych nowego projektu Dariusza Malejonka. "Panny Wyklęte" to muzyczna opowieść o bohaterach walk z sowieckim okupantem, którzy przez dziesiątki lat nie mieli swojego miejsca w historii. Razem z Malejonkiem wystąpiły m.in. Kasia Kowalska, Marika, Marcelina i Lilu. Występom przysłuchiwali się członkowie zarządu - marszałek Władysław Ortyl i wicemarszałek Wojciech Buczak, a także dyrektor rzeszowskiego oddziału IPN dr Ewa Leniart.

 

Fotorelacja z Koncertu

 

Mniej oficjalny charakter miał także Marsz Pamięci zorganizowany przez organizacje młodzieżowe, harcerskie i strzeleckie. W pochodzie, który zgromadził niemal 2000 osób uczestniczył również wicemarszałek Wojciech Buczak. Trasa marszu biegła z rynku przez ul. 3 maja pod pomnik Żołnierzy Wyklętych, gdzie po modlitwie i apelu poległych, uczestnicy wysłuchali więziennych grypsów pisanych przez Łukasza Cieplińskiego.

 

 

Niedzielne uroczystości rozpoczęła Msza święta koncelebrowana przez J.E. Ks. Bp Jana Wątrobę, po której wierni udali się na plac przed pomnikiem Łukasza Cieplińskiego. Reprezentujący samorząd województwa podkarpackiego wicemarszałek Buczak zachęcał w swym przemówieniu nie tylko do pamięci o Żołnierzach Niezłomnych, ale także do realizowania ich ideowego testamentu oraz do przejmowania patriotycznych prezentowanych przez nich postaw i wartości.

 

Fotorelacja z uroczystości przed pomnikiem

 

Michał Mielniczuk
Kancelaria Zarządu UMWP

Statystyka

Odwiedza nas 550 gości oraz 0 użytkowników.