Samorząd Województwa Podkarpackiego

bip27 epuap27 rss27 mowiaca przegladarka ruch sluch

Kultura

Rzeszów wspomina Żołnierzy Wyklętych

|
Michał Mielniczuk

11034407 878234545562712 5787297194629393608 oApelem poległych i złożeniem kwiatów pod pomnikiem Łukasza Cieplińskiego zakończyły się tegoroczne obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Mimo, iż święto przypada na 1 marca, to już w piątek 27 lutego, wspominki członków antykomunistycznego podziemia rozpoczął Dariusz „Maleo” Malejonek koncertując w rzeszowskim klubie „Pod Palmą”. Natomiast w sobotnim marszu ulicami miasta wzięło udział niemal 2000 osób. 

Piątkowy koncert, którego współorganizatorem było Województwo Podkarpackie przyciągnął kilkaset osób ciekawych nowego projektu Dariusza Malejonka. "Panny Wyklęte" to muzyczna opowieść o bohaterach walk z sowieckim okupantem, którzy przez dziesiątki lat nie mieli swojego miejsca w historii. Razem z Malejonkiem wystąpiły m.in. Kasia Kowalska, Marika, Marcelina i Lilu. Występom przysłuchiwali się członkowie zarządu - marszałek Władysław Ortyl i wicemarszałek Wojciech Buczak, a także dyrektor rzeszowskiego oddziału IPN dr Ewa Leniart.

 

Fotorelacja z Koncertu

 

Mniej oficjalny charakter miał także Marsz Pamięci zorganizowany przez organizacje młodzieżowe, harcerskie i strzeleckie. W pochodzie, który zgromadził niemal 2000 osób uczestniczył również wicemarszałek Wojciech Buczak. Trasa marszu biegła z rynku przez ul. 3 maja pod pomnik Żołnierzy Wyklętych, gdzie po modlitwie i apelu poległych, uczestnicy wysłuchali więziennych grypsów pisanych przez Łukasza Cieplińskiego.

 

 

Niedzielne uroczystości rozpoczęła Msza święta koncelebrowana przez J.E. Ks. Bp Jana Wątrobę, po której wierni udali się na plac przed pomnikiem Łukasza Cieplińskiego. Reprezentujący samorząd województwa podkarpackiego wicemarszałek Buczak zachęcał w swym przemówieniu nie tylko do pamięci o Żołnierzach Niezłomnych, ale także do realizowania ich ideowego testamentu oraz do przejmowania patriotycznych prezentowanych przez nich postaw i wartości.

 

Fotorelacja z uroczystości przed pomnikiem

 

Michał Mielniczuk
Kancelaria Zarządu UMWP