Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

 


 

Newsletter #17 o rewitalizacji dotyczy publikacji z zakresu rewitalizacji, w tym Krajowego Centrum Wiedzy o Rewitalizacji, a także prac nad procedurą oceny Gminnego Programu Rewitalizacji (GPR).

Publiczna dyskusja o miastach i rewitalizacji

W poniższych artykułach można znaleźć odwołania do rewitalizacji:

Nie tylko betonoza. Miasta w dobie zmian klimatu - Równość (rownosc.eu) – Artykuł red. Filipa Górskiego o problemie z zabetonowanymi przestrzeniami publicznymi.

Niestety często rewitalizacja nadal kojarzona jest z tym nieszczęsnym betonowym placem – o czym pisze red. Paweł Mrozek w artykule pt.: Czy każda rewitalizacja kończy się betonowym placem? | AiB (architekturaibiznes.pl). Należy zatem pamiętać, aby wspierać dobre projekty rewitalizacyjne, a rewitalizacja stała mocno na nogach, czyli filarach zrównoważonego rozwoju. 

Aby zakończyć optymistycznym akcentem zapraszamy do Leszna, który wg red. Pawła Mrozka jest najlepszym miastem w Polsce: Leszno. Miasto nieidealne, ale i tak najlepsze. Paweł Mrozek | AiB (architekturaibiznes.pl).

W Lesznie na wizerunek miasta, a zwłaszcza jego centrum miały wpływ m.in. działania w ramach rewitalizacji, w tym Modelowej Rewitalizacji Miast. Warto zapamiętać, aby mądrze gospodarować tym co już jest zamiast podejścia „albo złoto, albo błoto”.

Procedura oceny GPR w perspektywie finansowej UE na lata 2021-2027

W województwie lubelskim trwają prace nad „Procedurą oceny gminnych programów rewitalizacji (GPR) w województwie lubelskim w perspektywie finansowej UE na lata 2021-2027”. Do 20 stycznia br. trwały konsultacje społeczne projektu procedury. Z projektem można zapoznać się na stronie: Konsultacje procedury oceny gminnych programów rewitalizacji - Regionalny Program Operacyjny na lata 2014-2020 - Województwo Lubelskie

Stan przygotowań regionów do uruchomienia nowej perspektywy był przedmiotem dyskusji podczas dwudniowych (24-25.01.2023) warsztatów w Łodzi  dla Instytucji Zarządzających Programami Regionalnymi 2021-2027

Niezmiennie polecamy Krajowe Centrum Wiedzy o Rewitalizacji

W tym nowe treści:

Podsumowanie Zadania Regiony Rewitalizacji w 5 województwach (Wielkopolskim, Podkarpackim, Lubuskim, Świętokrzyskim, Łódzkim)(Wielkopolskim, Podkarpackim, Lubuskim, Świętokrzyskim, Łódzkim)(Wielkopolskim, Podkarpackim, Lubuskim, Świętokrzyskim, Łódzkim)

Oraz starsze materiały:

Materiały wypracowane w ramach Projektu pn. „EDINA – Rozwój efektywności energetycznej w Specjalnych Strefach Rewitalizacji i na obszarach miejskich” – Rozwój efektywności energetycznej w Specjalnych Strefach Rewitalizacji i na obszarach miejskich”

Podsumowanie dobrych praktyk z Hrubieszowa, Opola Lubelskiego, Stalowej Woli, Starachowic i Warszawy wypracowane w ramach Modelowej Rewitalizacji Miast