Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Prelegenci siedzący na scenie.

 


Autor tekstu i zdjęć: Tomasz Leyko

Biuro Prasowe UMWP

 

Czy jest możliwe pogodzenie działań wojennych z koniecznością reformowania państwa w trakcie procesu akcesyjnego? Na ile Ukraina chce i może korzystać z polskich doświadczeń w tym zakresie? W jaki sposób polskie regiony wspomagają ukraińskich partnerów? Na te  i inne pytania próbowali odpowiedzieć uczestnicy jednego z paneli podczas drugiego dnia Forum Krynica’22 – Wzrost i Odbudowa”. W panelu wziął udział marszałek Władysław Ortyl

 

Obok niego w dyskusji wzięli udział: Maksym Kozicki - Gubernator Obwodu Lwowskiego, Wołodymyr Trusz - Gubernator Obwodu Tarnopolskiego, Witold Kozłowski - Marszałek Województwa Małopolskiego, Zbigniew Wojciechowski - wicemarszałek Województwa Lubelskiego, Roman Waschuk - Rzecznik Biznesu Ukrainy, były Ambasador Kanady w Ukrainie oraz Leszek Buller - dyrektor Centrum Projektów Europejskich. Moderatorem dyskusji był Janusz Okrzesik –  polski polityk, samorządowiec z Bielska-Białej. Uczestnicy panelu dzielili się doświadczeniami z działań związanymi z wojną na Ukrainie.  

 

Goście z Ukrainy łączyli się z uczestnikami dyskusji za pomocą internetu. Napaść Rosji na Ukrainę zmieniła obraz geopolityki i zwróciła uwagę świata na Region Europy Środkowo Wschodniej. Bezprecedensowe zaangażowanie Polski w pomoc walczącej o niepodległość Ukrainie, w wymiarze politycznym, gospodarczym i militarnym, jak również przyjęcie ponad 3 mln uchodźców spotkało się z międzynarodowym uznaniem i wzmocniło rolę naszego kraju w regionie co wielokrotnie podkreślano w panelu.

 

Pozdrawiamy naszych przyjaciół z Ukrainy, a przede wszystkim Maksyma Kozickiego. Nasze działania od początku wojny musiały być skorelowane z działaniami rządowymi. Nikt nie przewidział skali problemów jaki powstał, ale jednocześnie nikogo nie musieliśmy przekonywać do pomocy od urzędników, pracowników naszych jednostek po wszystkich mieszkańców  – wspominał wydarzenia z początku wojny Witold Kozłowski.

 

Marszałek Władysław Ortyl wspominał o współpracy z Małopolską, mówił również o niedalekiej przyszłości i potencjalnej kolejnej fali uchodźców.

 

Jesteśmy świadomi tego że tam pomoc jest wciąż potrzebna i ta kolejna również jest bardzo prawdopodobna w związku z tym że nadchodzi zima. Jesteśmy na to przygotowani, po prostu pomoc musi trwać zarówno humanitarna jak i pomoc militarna. O tym nie dyskutujemy. Hasło dzisiejszego forum w Krynicy to „Wzrost i Odbudowa” więc ten element obudowy będzie teraz również niezwykle istotny – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

 

Marszałek województwa podkarpackiego poruszył również temat środków pomocowych z Unii Europejskiej. Na specjalnie dedykowany fundusz wciąż czekamy, bo dotychczasową pomoc zarząd województwa wygospodarował z obecnego Regionalnego Programu Operacyjnego.

 

Funkcjonujemy w strukturze programu Interreg Polska-Ukraina. Mamy wypracowane procedury i apelujemy razem z innymi marszałkami, Unia Europejska skierowała specjalny program pomocowy. Był program Polska-Białoruś-Ukraina. Wiadomo, że te środki na Białoruś nie trafiają, a mogłyby trafią na Ukrainę.  Chcę przecież przywołać nasz wspólny list z panem gubernatorem Kozickim, który  skierowaliśmy do Komisji Europejskiej żeby właśnie w tym trybie przygotowywać się do absorbcji tych środków, żeby dostrzegać tę potrzebę – dodał marszałek Władysław Ortyl.

 

Globalne konsekwencje wojny na Ukrainie, rosnąca rola Polski oraz szanse dla polskiego biznesu związane z odbudową Ukrainy to główne tematy poruszane podczas pierwszego dnia Forum Krynica ’22.

 

Gościem dzisiejszego dnia był prezydent Andrzej Duda. Jego wystąpienie również zdominował temat wojny na Ukrainie. Prezydent stwierdził, że na razie udało się "opanować w miarę agresję rosyjską na Ukrainie poprzez bohaterstwo samych Ukraińców, którzy codziennie bronią swej ojczyzny, ale także poprzez nasz wkład w to finansowy, rzeczowy, poprzez pomoc, którą na Ukrainę wysyłamy". Andrzej Duda podkreślał męstwo prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który - jak mówił - "okazał się prawdziwym przywódcą".

 

Prezydent podkreślił rolę wspólnego działania w pomaganiu Ukrainie. - I jeśli rozmawiamy o odbudowie, to ten kontekst jest niezwykle istotny. To jest kwestia umiejętnego współdziałania. Dla niektórych przerwanie interesów z Kremlem, Moskwą, było nieprawdopodobnie kosztowne. Dziś rzeczywiście wszyscy generalnie stoją po właściwej stronie, po stronie sprawiedliwości. Wszyscy, którzy dziś wspierają Ukrainę i Ukraińców, stoją po stronie sprawiedliwości. Nie mam wątpliwości żadnych, że musimy dać wszystkie siły, by tę inwazję zatrzymać – powiedział prezydent RP.

 

Andrzej Duda wziął także udział w spotkaniu ze wspólnym udziałem samorządowców i szefów spółek skarbu państwa, w większości z branży energetycznej.

 

„Krynica Forum ’22 – Wzrost i Odbudowa” to nowe, międzynarodowe wydarzenie łączące biznes, politykę i świat nauki. Jego celem jest wzmacnianie bezpieczeństwa, społecznej spójności oraz pozycji gospodarczej Polski i krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Uważamy, iż środkiem do osiągnięcia tego celu jest stworzenie dogodnych warunków do nieskrepowanej wymiany myśli, merytorycznego sporu, dyskusji na najważniejsze tematy społeczno-gospodarcze oraz synergia i umacnianie relacji pomiędzy decydentami i liderami. Gościem drugiego dnia był prezydent Andrzej Duda.

 

Galeria zdjęć:

 

Tekst i foto Tomasz Leyko